istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Kırmızı et mi Beyaz et mi? Kilo vermek için en iyisi hangisi?

Kırmızı et mi Beyaz et mi? Kilo vermek için en iyisi hangisi?

Vejeteryan değilseniz, et dengeli beslenmenizin çok önemli bir parçasıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz etlerden kuzu (koyun eti) eti gibi kırmızı etlere kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitler var. Çok fazla seçeneğiniz varsa, seçim yapmakta zorlanırsınız. Kilo verme planınız varsa ve diyetinizle kumar oynamak istemiyorsanız, seçim yapmak daha da zorlaşır. Kırmızı ve beyaz etler arasındaki kilo kaybı diyetiniz için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak farklılıklar içerir.

1. Demir içeriği

Kırmızı et, demir açısından oldukça zengindir. 100 gram kırmızı et, 2.7 mg demir içerir. Bu, beyaz etin aynı kısmının sahip olduğu demir içeriğinin iki katı. 100 gram beyaz et, yalnızca 1.3 mg demir içeriğine sahiptir. Bu nedenle, bu kırmızı et kategorisinde açık bir kazanan yapar.
Miyoglobin adı verilen kırmızı etteki kırmızı pigment yüksektir ve bu da onu demir açısından zengin kılar.

2. Yağ içeriği

Beyaz et, kırmızı ete göre daha az yağlıdır. Kuzu ve dana eti, 100 gram porsiyon başına 20 gram yağ içerir. Tavuk ve hindi ise her biri 100 gramda sadece 14 gram ve 7 gram içerir. Öyleyse, yağ alımınızın farkındaysanız, kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Beyaz ette, omega 3 yağ asidi de daha yüksektir.

3. Protein

Protein içeriği söz konusu olduğunda beyaz et ile kırmızı et arasında fazla bir fark yoktur. Her iki çeşit de 100 gramda 25-30 gram protein sunar.

4. Vitaminler

Her iki çeşit de B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Tüm bu vitaminler, insan vücudunun temel işlevi için hayati öneme sahiptir. B12 Vitamini’nde kırmızı et önemli derecede yüksektir. B12 Vitamini kan hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve genetik materyalin içindeki DNA ile vücuttaki hücrelerin karşısına geçer.

5. Kalp sağlığı

Birçok araştırmaya göre, kırmızı et ile riskli kalp sağlığı arasında güçlü bir ilişki vardır. Doymuş yağlar arttıkça, kalp problemleri de artar. Beyaz et selenyum bakımından zengindir ve kırmızı et harika bir çinko kaynağıdır. Selenyum, bilişsel yetenek yanı sıra kardiyovasküler sağlık için önemlidir. Fosfor ve kalsiyum her iki ette de bol miktarda bulunur.

7. Kanserojen madde

Dünya Sağlık Örgütü, kırmızı etleri kansere neden olan yiyecekler olarak sınıflandırmıştır. Yüksek miktarda kırmızı et tüketmek kolorektal kanser olma riskini arttırır.
Sonuç olarak, kırmızı et ve beyaz et her ikisi de besinler açısından bol miktarda zengin olsa da, kilo kaybı söz konusu olduğunda beyaz et daha iyi bir seçenektir

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz