Home / Manşet / Kış Kapıdayken Soğuk algınlığından korunmak için ne yapmalı?

Kış Kapıdayken Soğuk algınlığından korunmak için ne yapmalı?

Kış Kapıdayken Soğuk algınlığından korunmak için ne yapmalı?

Havalar soğumaya, yazlık giysiler yerini kışlıklara, güneşli günler ise yerin yağmurlu günlere bırakmaya başlarken siz kendinizi kışa hazır hissediyor musunuz?

Kışın gelmesiyle birlikte, ev ve kapalı alanlarda geçirdiğimiz vakit artarken bunun bir sonucu olarak fiziksel aktivitemiz azalıyor. Yaşam tarzımızın yanı sıra, beslenme ve su tüketim alışkanlıklarımızda değişiyor. Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesiyle hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Hele ki soğuk algınlığı ve grip salgınları başlayınca bağışıklık sistemimizi korumak ve güçlendirmek için hangi besinleri,yiyecek ve içecekleri tüketmemiz gerektiği ile ilgili telaşımız da artıyor. Oysa ki korktuğumuz kış mevsiminin bize sunduğu besinleri dengeli tüketerek hastalıklara karşı korunabiliriz!

Taze meyve ve sebzeleri tüketmek çok önemli

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Taze meyve ve sebzeleri tüketmenin bağışıklık sistemini desteklediği böylelikle enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Çocukları taze meyve ve sebze yemeğe teşvik etmek için beslenme çantalarına sevdikleri kış meyveleri eklenebilir. Yetişkinlerde de gün içinde ara öğünlerde taze sebze ve meyveleri tüketebilir. Sebze meyveler, vitamin ve minerallerin iyi birer kaynağı olmasının yanı sıra, posa ve yüksek su içeriği ile özellikle kış aylarında hareketsizliğe bağlı ortaya çıkabilen kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur.

Daha sık el yıkamak hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliyor

Grip gibi enfeksiyon salgınları okul, iş yeri ve toplu kullanıma açık alanlarda çok sık ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde birbiri ile çok fazla temas ederek, toza, kire maruz kaldıkça da enfeksiyon riski artıyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle hijyen kurallarını doğru uygulamak gerekiyor. Elleri sık sık yıkamak, hasta olan bireylerle çok fazla temas kurmamak, tüketilecek besinlerin bol su ile yıkanması enfeksiyonların önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Yeterli uyku bağışıklık sistemini de güçlendiriyor

Yaz aylarında çok daha rahat bir uyku düzenine alışan bireyler, günlerin kısalması ile düzenli uykuya geçmekte zorlanıyor. Yeterli uyku, bağışıklık sistemini, dikkat ve konsantrasyonu olumlu yönde etkileyerek okul ve iş yaşamında fayda sağlıyor. Gribi önlemenin en önemli yollarından biri düzenli uyku olarak öne çıkıyor. Yetersiz uyku bağışıklık sistemini zayıf düşürüyor, vücudu gribe karşı daha dayanıksız hale getiriyor.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

En Doğal Peeling Yöntemleri

İçindekilerŞekerli Peeling TarifiSalatalık İle Peeling Tarifleri Süt ve Toz Şeker Peeling TarifiMalzemeler: Bal ve Yoğurt Peeling TarifiMalzemeler: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz