Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi

Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi

Soğuk ve yağışlı havalarda basıncın değişikliği sebebiyle, problemli eklemlerin duyarlı hale geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi; Soğuk hava nedeniyle damar ve kasların kasıldığından dolayı kan dolaşımının bozulduğunu ve bu durumun kronik ağrıları tetiklediğini söyledi.

Soğuk ve yağışlı havalarda eklem ağrılarının artığını söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi kronik ağrıların nedeni ile ilgili şu şekilde konuştu: ” Yıllar içerisinde yaşanan büyük ve küçük travmalar, ters hareketler, kilo alımı bağlarında hasara neden olur. Eklemi çevreleyen bağların yıpranması ve hareketsiz yaşam eklemlerde kireçlenmeye neden olur. Soğuk ve yağışlı havalar, miyofasiyal ağrı sendromu gibi kas rahatsızları da yaşanan kronik ağrıları artırır.

Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzm. Dr. Önder Taylan yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin , havaların soğumasıyla birlikte hareketsiz yaşama girmesinin eklem ağrılarının  en büyük nedeni olduğunu belirti.
Soğuk, yağışlı ve nemli havalarda eklem ağrılarının artığını, kronik ağrı şikayeti olanların sıcak ortamlarda tercih etmeleri gerektiğini bildirdi. Soğuk ve karlı havalarda atkı kullanımının, sıcak içecekler tüketmenin ve egzersiz yapmanında altını çizerek dikkat çekti.


İlginizi Çekebilir

Selülit Oluşumu ve Önleme Yolları

Selülit Oluşumu ve Önleme Yolları

Bayanların korkulu rüyası selülit iyi bir vücut bakımı ve doğru beslenme koşulları olmadığı takdirde kaçınılmaz son olarak karşımıza çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir