Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi

Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi

Soğuk ve yağışlı havalarda basıncın değişikliği sebebiyle, problemli eklemlerin duyarlı hale geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi; Soğuk hava nedeniyle damar ve kasların kasıldığından dolayı kan dolaşımının bozulduğunu ve bu durumun kronik ağrıları tetiklediğini söyledi.

Soğuk ve yağışlı havalarda eklem ağrılarının artığını söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi kronik ağrıların nedeni ile ilgili şu şekilde konuştu: ” Yıllar içerisinde yaşanan büyük ve küçük travmalar, ters hareketler, kilo alımı bağlarında hasara neden olur. Eklemi çevreleyen bağların yıpranması ve hareketsiz yaşam eklemlerde kireçlenmeye neden olur. Soğuk ve yağışlı havalar, miyofasiyal ağrı sendromu gibi kas rahatsızları da yaşanan kronik ağrıları artırır.

Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzm. Dr. Önder Taylan yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin , havaların soğumasıyla birlikte hareketsiz yaşama girmesinin eklem ağrılarının  en büyük nedeni olduğunu belirti.
Soğuk, yağışlı ve nemli havalarda eklem ağrılarının artığını, kronik ağrı şikayeti olanların sıcak ortamlarda tercih etmeleri gerektiğini bildirdi. Soğuk ve karlı havalarda atkı kullanımının, sıcak içecekler tüketmenin ve egzersiz yapmanında altını çizerek dikkat çekti.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz