Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi

Kronik Ağrılarında Soğuk Havanın Etkisi


Soğuk ve yağışlı havalarda basıncın değişikliği sebebiyle, problemli eklemlerin duyarlı hale geldiğini söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi; Soğuk hava nedeniyle damar ve kasların kasıldığından dolayı kan dolaşımının bozulduğunu ve bu durumun kronik ağrıları tetiklediğini söyledi.

Soğuk ve yağışlı havalarda eklem ağrılarının artığını söyleyen Uzm. Dr. Önder Taylan Çiftçi kronik ağrıların nedeni ile ilgili şu şekilde konuştu: ” Yıllar içerisinde yaşanan büyük ve küçük travmalar, ters hareketler, kilo alımı bağlarında hasara neden olur. Eklemi çevreleyen bağların yıpranması ve hareketsiz yaşam eklemlerde kireçlenmeye neden olur. Soğuk ve yağışlı havalar, miyofasiyal ağrı sendromu gibi kas rahatsızları da yaşanan kronik ağrıları artırır.

Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzm. Dr. Önder Taylan yaz aylarında hareketli olan kas ve eklemlerin , havaların soğumasıyla birlikte hareketsiz yaşama girmesinin eklem ağrılarının  en büyük nedeni olduğunu belirti.
Soğuk, yağışlı ve nemli havalarda eklem ağrılarının artığını, kronik ağrı şikayeti olanların sıcak ortamlarda tercih etmeleri gerektiğini bildirdi. Soğuk ve karlı havalarda atkı kullanımının, sıcak içecekler tüketmenin ve egzersiz yapmanında altını çizerek dikkat çekti.


Check Also

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz