istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Kulak mantarı nedenleri, nasıl tedavi edilir

Kulak mantarı nedenleri, nasıl tedavi edilir

       Kulak mantarı nedenleri, nasıl tedavi edilir

Kulak mantarların oluşumundaki etkiler genellikle Candida veya Aspergillus adına sahip mantarlar sebebiyet vermektedir. Bu iki mantar türüne ek olarak bu enfeksiyon üzerinde nadiren de olsa Rhizopus, Actinomyces ve Phycomycetes mantarları da sebebiyet verebilmektedir. Bu mantar türlerinin tamamı etrafımızda bulunmaktadırlar ve kolayca insana temas ederek bulaşabilme ihtimalleri bulunsalar da her birey kulak mantarına maruz kalamayabilmektedir. Tamamen bağışıklık sistemine bağlı olarak bulaşabilen bu mantarlar kişinin zayıflığına göre hareket etmektedirler.

Kulak Mantarının Nedenleri?

  • Kirli sularda gezmek veya yüz yıkamak,
  • Tropikal anti bakteriyel maddeler üzerine uzun süreli kullanımlar,
  • Kişinin bulunduğu iklimin tropikal bir düzeye sahip olması,
  • Yaz aylarında sürekli olarak duş almak veya yüzmek,
  • Kulak içini temizlemek için kullanılan araç ve gereçler,
  • Kulak kanal haznesinde görülen bir takım sakatlıklar kulak mantarının başlıca en yaygın olan nedenleri arasında bulunmaktadır.

Kulak Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak Temizliği: Kulak mantarından kurtulmak ve tedavi sürecini başlatmak için işe kulak temizliğinden başlamak gerekiyor. Temizleme işlemi için temizleme çubuğunu kulak içerisine sokarak çıkarılacak olan kirli mukusu temiz bir bez parçası ile silmekle olmalıdır. Daha kapsamlı bir temizlik için ilgili alana yönelik bir doktora giderek şırınga ya da herhangi bir emme cihazı ile bu mukusu çıkartarak kulağınızı daha iyi bir temizlemeyle gerçekleştirebilir.

Kulaklarınızı Kuru Tutun: Kulakta oluşan mantara yönelik enfeksiyonların tedavisinde kulaklarınız sürekli kuru tutulmalıdır. Hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere mantar oluşumlarının büyük bir çoğunluğu sürekli olarak duş almak veya yüzmek üzerine olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle her kulağın ıslanmasıyla birlikte mutlaka ulaşabildiğiniz derinliğe kadar kulağınızın içini kuru tutmanız faydanıza olacaktır. Kulak mantarı olduğunuz süreç içerisinde kulak kanalına su kaçırmamanız gibi, aynı zamanda yüzme faaliyetlerinden de uzak durmanız faydanıza olacaktır. Duş sırasında pamuğa vazelin sürerek kulağınıza tıkamanız fayda gösterecektir.

Mantar Önletici Damla: Bu mantar önleyici ilaç türleri kulak yolu enflamasyona neden olabilecek mantar enfeksiyonlarına yönelik tedavi için kullanılmaktadır. Bu ilaçlar bazı durumlarda kulak damlaları ile birlikte beraberde kullanabilmektedir. Bu önleyici damlalar sayesinde kulak içindeki kaşıntılar giderilmekle beraber, oluşan ağrıları da dindirmekte etki göstermektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Göz Tansiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekilerGöz Tansiyonu Hakkında Bilinmesi GerekenlerGöz Tansiyonu Kimlerde Görülür?Göz Tansiyonun Oluşum Sebepleri Nelerdir?Göz Tansiyonunun Belirtileri Nelerdir?Göz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz