Home / Anne ve Bebek / Lohusalık Dönemi Egzersizleri

Lohusalık Dönemi Egzersizleri

Lohusalık Dönemi Egzersizleri

Lohusalık dönemi egzersizleri, lohusalık döneminin sağlıklı olarak atlatılabilmesin de egzersizlerin faydası büyüktür. Egzersizlerin sağlıklı bir insanın yaşamında bile sihirli bir parça iken lohusalık döneminde bayanların vazgeçilmez aktivitesi olması çok doğaldır.  Ancak ilk her faydalı şeyde olduğu gibi egzersizlerinde bilinçsizce yapılması size fayda sağlamayacak hatta zarar bile verebilecektir.

Neden Egzersiz Yapılmalıdır?

Lohusalık döneminde yeni bir ilişki hayat bulmuştur. Artık anne ile bebeğin uyumlaşması, annenin bu dönemdeki yorgunluğa, baş dönmesine ve ciddi uykusuzluğa karşı dirençli olması gerekmektedir. BU sorunlarla baş edebilmenin anahtarı ise annenin fiziksel ve ruhsal olarak sağlam güçlü olmasından geçer. Bu anlamda annenin kendine ayıracağı kısıtlı zamanlarda, önereceğimiz egzersizler annenin hem zihnen he de bedenen rahatlamasını sağlayacaktır. Böylelikle daha mutlu annelik süreci beraberinde enerji ve başarıyı getirecektir. Lohusalık egzersizlerinin başlıca diğer faydaları:

  • Geride bıraktığınız hamilelik boyunca gerilmiş olan karın kaslarını güçlendirir.
  • Aynı şekilde perine kaslarını güçlendirir.
  • Hamilelikte bozulan vücudunuzun düzelmesini sağlar.
  • Damar sorunlarınızı ve muhtemel bel ağrılarınızı giderir
  • Hamilelikte alınan fazla kiloları yaktırır.
  • Kas yapısının tekrar düzene girmesini sağlar

 

İşte sağlık kurumlarınca da tavsiye edilen egzersizler:

1- Derin solunum egzersizi

Uygun bir zemin üzerine (kalın mat tavsiye edilir) üzerine sırtüstü veya yarı oturur pozisyonda uzanın. Kollarınız yanlara alabilir veya bir elinizi karnınıza diğerini zemine koyabilirsiniz. Bacaklarınızı dizlerinizden kırarak aya tabanlarınızın tam olarak zemine temas etmesini sağlayın. Bu pozisyonu koruyarak burnunuzdan derince nefes alın, karnınız iyice şişsin diyaframdaki hafif açılmayı hissedin. Şimdi de nefesi ağzınızda vererek olabildiğince tüm havayı boşaltın.

2 Ayak egzersizleri

İstediğiniz pozisyonda bu hareketi yapabilirsiniz. Ayakları yukarı, aşağı, sağa ve sola bükün. Sırası fark etmeksizin istediğiniz tekrarda yapabilirsiniz. Uyuşukluğu ve gerginliği attığınızı hissedeceksiniz.

3 Köprü egzersizi

Derin solunum egzersizinden sonra bulunduğunuz şekli koruyarak kalçanızı yukarı ve aşağı hareket ettirin. Aynı pozisyonda iken kalçanızla daire hareketi çizin. BU hareketler esnasında nefesinizi tutmayın.

4 Pelvik tilt egzersizi :

Sırtınızın üstüne dizleriniz bükerek uzanın. Bu pozisyonda derin nefes alırken belinizi zemine değdirmeye aynı anda kalçanızı ileri uzatın. Nefesinizi 3-4 saniye sürece şekilde yavaş verirken bir yandan da kalça kaslarınız sıkıştırın. Bu işlemden sonra gevşeyin.

 

5 Karın egzersizleri

Sırtüstü pozisyonda iken ellerinizi birleştirip ensenize yerleştirin. Egzersiz boyunca elleriniz ensenizde kalmalı. Bacaklarınızı yine dizleriniz kırarak ayak tabanını zemine yerleştirin. Bu durumda nefes alırken bir yandan da vücudunuz yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Bunu belli sayılarda tekrar edebilirsiniz.

6 Her iki dizi çevirme egzersizi:

Öncelikle sırtüstü ve bacaklar düz pozisyonda uzanın. Omuzlar ve ayaklar sabit iken diz kapaklarınızı ikisi birden önce sol sonra sağ tarafta zemine değdirmeye çalışın. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönerek gevşeyin. Kısa bir dinlenmeden sonra aynı hareketleri tekrarlayın

 

Paylaşılan egzersizler www.istanbulsaglik.gov.tr tarafından da önerilmektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Diş Kontrolü Çocuklarda Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Düzenli hekim kontrolü, çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlenme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacak olan en büyük kazançlardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz