Home / Anne ve Bebek / Hamilelik / Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler, bayanlar doğum yapıp bebeklerini kucaklarına aldıklarından itibaren, kadınları 42 günlük bir lohusalık dönemi beklemektedir. Lohusalık dönemi ise kadınların hamilelik döneminde vücutlarında oluşan değişimlerin tekrar eski haline dönmesidir. Kadınlar yaşadıkları 9 aylık hamilelik sürecinde birçok değişim yaşamaktadırlar. Bütün hormon dengeleri hamilelik sürecinde değişmektedir. Doğumdan hemen sonra bayanlar ruhsal ve fiziksel açıdan önemli bir değişim yaşamaktadırlar. Lohusalık ise bir bayanın hayatındaki en hasat dönemdir. Kadınların lohusalık döneminde bağışıklık sistemleri oldukça zayıflamaktadır ve enfeksiyonlara oldukça açıklardır. Bu dönemde vücutta yıkım ve yeniden yapılanma başlamaktadır.

Lohusalık döneminde olan kadınlar beslenmelerine oldukça dikkat etmelilerdir. Su tüketimlerine oldukça dikkat etmelidirler. Protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeleri anne ve bebek için oldukça önemlidir. Vücut tekrar kendini onarma sürecine geçtiği için alkol ve sigara tüketilmemelidir. Civa oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar ise ton balığı ve midye gibi yemeklerdir. Lohusalık döneminde olan kadınlar için kabızlık büyük bir sorun oluşturmaktadır. Kabız olmamak için ise lifli gıda tüketimine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Rezene, ıhlamur gibi çaylar ise gaz problemini büyük bir ölçüde çözmektedir. Gaz problemi yaratacak lahana, soğan, fasulye, bezelye, brokoli, karnabahar ve kepekli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Doğumdan sonra annelerin sürekli olarak rutin muayeneden geçmesi gerekmektedir. İltihaplanmaların önüne geçmek için bu muayeneler atlanmamalıdır.

Doğum yapan kadınlar da tuvalete gitmek büyük bir problem yaratmaktadır. İdrar yapmada yaşanan zorlukları azaltmak için genital bölgeye tuvalete girmeden önce ılık su tutmak yeterli olmaktadır. Kimi doğum yapan bayanlarda ise gebelikten önce veya gebelikten sonra birtakım hastalıklar oluşmaktadır. Bu hastalıklar ise diyabet ve tirod gibi rahatsızlıklardır. Kişiler daha önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemek için ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdırlar. Loğusa bayanlarda ise depresyon çok sık gözlenen bir durumdur. Loğusa bayanlar bu depresyondan kurtulmak için profesyonel yardım almaktadırlar. Ayrıca lohusa bayanın ailesine ve eşine de birçok görev düşmektedir. Bayanın bu dönemi kolay bir şekilde atlatması için sürekli ona destek olmalıdırlar.


Check Also

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelik evresinde bulunan kadınların cevaplarında arayışta oldukları en önemli sorulardan bir tanesi de “hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı” üzerinedir. Bizlerde bu konu üzerine hem diyetisyen, hem de beslenme uzmanı kişilerden edindiğimiz bilgiler kapsamında sizlere cevaplar sunacak bir içerik hazırladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz