Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Meme Kanseri ve Tedavisi

Meme Kanseri ve Tedavisi

Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler içinde, türlü etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşumdur.

meme kanseri ve tedavisi
Meme kanserine hangi etkenlerin sebep olduğu kesin şekilde bilinmiyor. fakat günümüze kadar yapılan çalışmalarda, yüksek olasılık gösteren bazı faktörler belirlenmiş bulunuyor. Bazı hanımlarda genetik yatkınlık yapan gen mutasyonları (genlerde kansere eğilim yaratan bozukluklar) meme kanseri riskini artırırken, diğerleri bayan olmak dışında bir risk faktörü taşımıyor.

En büyük risk kuzey Avrupalı hanımlardaMeme kanserinden ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülkeler kuzey Avrupa’da bulunuyor. Bu ülkelerde nispet, 100 binde 22.6. çin ve Japon hanımların meme kanserinden ölüm oranları, şimal Avrupalı hanımların tam tersine, en düşük seviyede.

Bu oran çin’de 100 binde 5.6 iken Japonya’da  8.üç.ABD’de tüm yaşamı boyunca her 8 kadından biri, meme kanserine yakalanıyor. 2008 yılında ABD’de 182 binden çok kadına meme kanseri tanısı kondu. 40 bin civarı hanım da meme kanseri sebebi ile hayatını kaybetti.

Fakat tüm bu üzücü istatistiklerin yanı dizi, yüz güldüren sonuçlar da mevcut.Bugün ABD’de 2.5 milyon yaşayan, tedavi uygulanmış sıhhatli meme kanserli hasta bulunuyor. 40 ıslak üzeri bayanlarda mamografik tarama programlarının artmasının ve menopozdaki kadınlara önerilen hormon replasman tedavilerinin gittikçe azalmasının, meme kanseri tedavisindeki başarıyı artırdığı düşünülüyor.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz