Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler

Metabolizmadan söz ettiğimizde, büyük olasılıkla kilo kaybı hakkında konuşup konuşuyoruz. Ancak, bu karmaşık süreç bundan daha fazlasıdır! Herhangi bir canlıda kimyasal işlemlerin gerçekleştiği, yaşamı sürdürmek için gerekli olan bir yöntemdir. Metabolizma genellikle kalorilerin ve yağların vücutta ne kadar çabuk ve kolayca emildiği ve yakıldığı ile karakterize edilir. İnsanların hepsi heterotroflardır, yani beslenmemiz ve beslenmemiz için dış kaynaklara güveniriz. Bu yiyecek ve içecek şeklinde gelir. Metabolizma, yediğiniz gıdaları oksijene birleştirerek ve vücudunuzun günlük aktiviteler ve yaşam için ihtiyaç duyduğu enerjiyi serbest bırakarak enerjiye dönüştürür.

Metabolizma Hızlandırma Nedir? Vücudun metabolizması en uygun şekilde çalışmazsa ne olur? Bir çocuk veya ergen olduğunuz zamanları düşünürseniz, vücudunuzun kalorileri yakma yeteneğinin yetişkinlerden çok daha fazla olduğunu muhtemelen hatırlarsınız. Yaşlandıkça, metabolizmanız azalır ve bu çoğu insan için ortak olan bir gerçektir. Kilo kaybı ile birlikte metabolizma, kan dolaşımı, sindirim organlarının korunması, sinir fonksiyonu vb. Gibi diğer vücut fonksiyonlarını etkiler. Bu nedenle, yaşam tarzınızın yalnızca iyi görünmek için değil, aynı zamanda formda ve sağlıklı hissetmek için bu azalmış metabolik hız ile mücadele etmesini sağlamanız önerilir. Bunu yapmanın en kolay yolu, yediğiniz yiyeceklerden geçer.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı arttırmak için hangi yiyecekleri yemelisiniz? Hepsi diyette! Doğru beslenme, metabolik gereksinimlerini karşılayarak ve metabolizma hızını optimize ederek vücudunuza doğru yönde bir itme sağlayabilir. Ne yemeniz ve içmeniz gerektiğine bir göz atalım:

Metabolizma Hızlandırma

Protein yönünden zengin besinler:Bu, süt, peynir ve diğer süt ürünleri, yumurta, tavuk, hindi, balık, deniz ürünleri ve diğer yağsız et kaynaklarını, her türlü fasulyeyi ve benzerlerini içeren doğal olarak bulunan tüm sağlıklı proteinleri (lütfen sallama veya toz yok!) İçerir. Protein vücudunuzun metabolizmasını arttırmanın en kolay yollarından biridir, çünkü manifold etkisi vardır. Öncelikle, yediğinizde ortaya çıkan TEF veya Termik Etkisini anlayalım. Bunun nedeni, vücudun bu yiyeceği işlemek ve sindirmek için ekstra kalorisini kullanmasıdır. Tüm gıda grupları arasında protein, en yüksek TEF’i içerir ve potansiyel olarak% 30’luk bir artışa ulaşır ve bu da yağların sunduğu maksimum yüzde 3’ten on kat fazladır. Protein ayrıca bir doldurma seçeneğidir, özellikle hayvansal protein kaynaklarıdır, bu yüzden sağlıksız tekliflerde tıkanma bayramlarını önler, ve karnınızın iyi bir şekilde tatmin olduğunu hissetmenizi sağlar. Protein ayrıca kas yapımında önemli bir besindir, bu nedenle protein açısından zengin bir diyet yaptığınızda yağın kaslara dönüşmesine yardımcı olur ve bu da metabolizmayı arttırır. Böylece daha az yiyeceksiniz, daha fazla yanacak ve güçlü kalabilirsiniz – her açıdan kazan-kazan durumu.

Metabolizmayi Hizlandiran Yiyecekler

Yapraklı yeşil sebzeler: Demir, vücudunuzun dengesini sağlamada temel bir bileşendir. Çinko ve selenyumla birlikte, tiroid bezinin iyiliğine katkıda bulunur. Tiroid bezi düzgün çalışmayı keserse, daha yavaş metabolizma ve bunun sonucunda ortaya çıkan sorunlar sonuçlanır. Yapraklı yeşil sebzeler, demir seviyenizi kontrol altında tuttuklarından bu sorunu çözmenin en iyi yoludur. Ispanak, lahana, her türlü marul ve hatta fındık ve tohumlar bu sorunla mücadele etmek için çözümler sunar. Bunlar sadece metabolizmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlık ve iyiliğe katkıda bulunan ilave besinler, vitaminler ve mineraller ile birlikte gelirler.

Metabolizmayi Hizlandiran Meyveler

C vitamini bakımından zengin meyveler: C vitamini açısından zengin meyveler arasında portakal, greyfurt, limon, limon ve turunçgillerin tüm gamı ​​bulunur. Bazı meyveler aynı zamanda C vitamini bakımından da zengindir ve tüketilmesi için idealdir. C vitamini vücudun demiri daha iyi emmesine yardımcı olur ve sindirim sistemini detokslar ve karaciğerde safrayı metabolize ederek vücutta okside olur. Aynı zamanda vücuttaki doku ve kasları iyileştirmek için kullanılır. Serbest radikalleri metabolize eder, vücuttan uzaklaştırır ve kilo alımını uzak tutar.

Metabolizmayı Ne Hızlandırır

Kakao: Bu sütlü çikolata çubuğuna tıkılmakla karıştırılmaması gereken kakao, şekerli hiçbir katkı maddesi olmadan kakao çekirdeğinin saf özüdür. Bu formda, sadece bir kaşık kakao vücuttaki kalorilerin emilimini azaltabilir ve kilo alımını önleyebilir. Aynı zamanda, enerji salımı için yağ kullanımını uyarmaya yardımcı olan enzimlerin kullanımını da teşvik eder. Dahası, bu kesinlikle diğer metabolizma güçlendiriciler ile karşılaştırıldığında lezzetli bir alternatiftir – şekersiz bile!

Metabolizma Hızlandırıcı Çay

Metabolizmayı hızlandıran  bir diğer içecek ise yeşil çay: Metabolizmanızı hızlandırmanın en iyi ve en etkili yollarından biridir. Sadece günde üç kez bir bardak yeşil çay yudumlayın! Yeşil çay, doğal metabolizma arttırıcı olan kateşinler ve polifenoller adı verilen antioksidanlar bakımından zengindir. Bu kolay yapımı içecekle günde en fazla yüz kalori veya daha fazlasını yakabilirsiniz. Ancak, boş bir mideyle tüketmediğinizden emin olun; yemekten sonra en iyisi 45-60 dakikalık bir boşluk bırakmasıdır. Yeşil çay elde değilse, oda sıcaklığında veya ılık su için. Bu, yağların yakılmasına yardımcı olur ve ayrıca sizi doyurur, böylece yanlış türde yiyecekleri karıştırmazsınız.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Baklagiller: Baklagiller ve mercimek, özellikle vegan ya da vejeteryansanız, harika bir bitki proteini kaynağıdır ve hayvansal proteinle aynı faydaları sunar. Ek olarak, bunlar sindirim organlarını iyi çalışma koşullarında tutmak ve böylece gıdaların verimli bir şekilde parçalanmasını sağlamak için sindirim için hayati olan lif bakımından zengin olma avantajına sahiptir. Baklagiller, arginin adı verilen ve vücudun diğerlerinden daha fazla karbonhidrat ve yağ yakmasına yardımcı olan bir amino asit içerir.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Elma sirkesi: Bu konuda bir tartışma var! Elma sirkesinin metabolizmayı tek başına arttırdığı düşünülmese de, asetik asit içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. İçecek içerisindeki sirke, şekere kana girme hızını düşürerek kan şekeri seviyelerinin düşmesini sağlar. Her gün diyetinize bir veya iki çay kaşığı ekleyin, vücudunuzun yağ yüzdesini düşürmeye yardımcı olacak kadar etkilidir.

Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler

Baharat:Baharatların kötü bir temsilcisi var, ancak popüler inanışın aksine, sağlık yararları da olabilir! Listenin başında zencefil var. Yemeğinize dahil edildiğinde veya çayınıza ve suyunuza kaynatıldığında ve tüketildiğinde, zencefilin metabolizma artırıcı özellikleri vardır, ayrıca açlık seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Ginseng, genellikle Çin tıbbında kullanılan, kilo kaybını artırmak ve metabolizmaya yardımcı olmak için kullanılan başka bir büyülü bitkidir. Acı biber, vücutta yağ birikmesini önleyen capsaicin içerdiğinden kilo alımı ile mücadeleye yardımcı olabilir. Bu madde ayrıca biber biberlerinde de bulunur, bu da tüketim için idealdir. Tarçın metabolik faydaları olan başka bir baharattır ve ayrıca kan şekeri düzenler. Karabiber de piperin sayesinde yağ hücrelerinin oluşumunu engeller. Karahindiba, hardal, zerdeçal,

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Hangi yiyeceklerden kaçınmalıyım?

Bunun çoğu sağduyu! Açıkçası kaçınmanız gereken yiyecekler arasında düşük besleyici ve yüksek yağlı yiyecekler – şeker bakımından zengin tatlılar ve şekerli tatlılar, derin yağda kızartılmış yiyecekler, alkol, paketlenmiş yiyecekler, trans yağ bakımından zengin yiyecekler, rafine tahıllar, aşırı kırmızı et alımı, aşırı tuz alımı bulunur ve bunun gibi.

Vücudun metabolizmasını korumak için başka ne yapabilirim? Metabolizma Nasıl Hızlanır?

Egzersiz vücudun metabolizma hızı korumak için çok önemlidir. Kardiyo aşırı yağları yakar, kas gelişimi de önemlidir – çünkü kas metabolizmaya yağdan daha fazla yardım eder. Yani ağırlık çalışması, yoga karışımıPilates, metabolik olarak aktif kalmak için alabileceğiniz önlemlerden bazılarıdır. Günde sekiz saat uyumak, metabolizmayı optimize etmenin bir diğer önemli bileşenidir. Yeterince uyuyamadığınızda, metabolizma yavaşlar çünkü uyanık olduğunuzda fazla enerjiyi korumanız gerekir! Bu aynı zamanda stresi artıran bir hormon olan kortizol salınımını ve vücuttaki potansiyel yağ seviyelerini de tetikler. D vitamini de katkıda bulunan bir faktör olabileceğinden, yeterince güneş ışığı alın. Metabolizmanızın aşırı yavaş olduğunu tespit ederseniz, bu hormonal dengesizlik otomatik olarak metabolik seviyeleri de etkilediğinden, tiroid seviyenizi kontrol ettirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran ilaçlarla ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Vücudu Şekle Sokacak Diyet Önerileri

Vücudu şekle sokmak için sağlıklı ve yeterli besin çeşitleri içeren bir diyetin yanında düzenli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz