istanbul escort
Home / Diğer Bilgiler / Öfke nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Öfke nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Amerikan filmlerinde sıkça geçen bir cümleye takıldı kafam. Hani asıl adam ya da şeklini şaşırmış bir gariban edasıyla, kahramanımız sert ve kavgacıdır. Böyle fevri çıkışları olduğunda “Senin hiddet kontrolü problemin mevcut.” der etrafındakiler. öfke denetim merkezlerinde halka parasız verilen kurslar bile bulunur.

Toplum hizmet cezaları yanında o kurslara giden kişiye problemini çözdü gözüyle bakılır. Orası Amerika. Bizim Türkler de öfkeyi nasıl çözer; hepimiz biliriz. Öfkelenmek bu gibi son derece tabii bir tepkiyi, ama öyle, ama böyle, bir biçimde her insan oğlu dışa vuruyor. halbuki öfkelendiğimizde bize neler olmakta, hiç merak ettiniz mi? öfkenin tanımı nedir? Nasıl kontrol edilebilmektedir? Bu sorulara dair bulduğum yanıtları dilim döndüğünce sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Öfke

hiddet; doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen, son derece doğal, evrensel ve insani bir duygusal tepkidir. Son derece normal ve hayatımızın sürdürülmesi için gerekli bir duygudur. Yani çoğu durumda sinirleri alınmış insan biçiminde davranamadığımız için kendimizi pek de suçlamamalıyız. hiddet duygusal bir tepkidir.

Duyguları olan her insanın yaşadığı bir duygudur. üstelik etrafa karşı uyarıcı bir işarettir. olumsuz bir durum algılandığında çevredekileri uyarmaya, onları korkutmaya yada onlara saldırmaya yönelik hissedilen duygusal bir olaydır. Biraz iç güdüsel de denilebilir. Sınırlandırılabildiği sürece sağlıklıdır ve işe yarar. Hani ‘kontrolsüz güç, güç değildir.’ diyoruz ya… denetim edilmediğinde kişinin kendisi ve en önemlisi de çevresindekiler için zararlı olabilmektedir. öfkeyi doğru şekilde ifade edebilme becerisine “hiddet kontrolü” diyoruz.

Hiddet kontrolü

öfkenin sağlıklı biçimde denetim edilebilmesi adına daima belli koşulların sağlanabilmesi gerekiyor. öncelikle öfkelendiğimizde, bunu inkar etmemeliyiz. Hele ki öfkeyi bastırmak, aşırı daha sağlıksız sonuçlara yol açacaktır. O durumda öfkenin hissedilen bir duygu şekilde kişi sebebi ile kabul edilmesi ve bu öfkenin nedeni, nasılı irdelenerek, iyice tanınması evladır. Öfkeyi bir biçimde ifade etmek, giderilmesi yolunda atılacak en ciddi adımlardan bir tanesi şekilde değerlendirilebilir.

Kızgın çocuk

bilhassa çocukluk çağlarında temelleri atılan öfkenin, çocuk büyüdükçe kontrollü bir biçimde ifade edilmesi öğretilmelidir. Her çocuk kızar, bağırır, sesini yükseltir, ağlar, bazan tepinir ve küçük krizler geçirebilir. benzeri davranışlar, çocuk engellendiğinde, istediği olmadığında yada hoşuna gitmeyen bir muameleyle karşı karşıya kaldığında oluşur.

Benzeri hallerde ise; yapılacak en doğru devinim ortamı daha çok germemek adına çocuğu dinlemek, gerektiğinde son derece sakin bir ses tonuyla konuşarak onu şiddet içeren davranışlarından uzaklaşması yönünde telkinlerde bulunarak, sorununu konuşma yoluyla çözmesine doğru yöneltmeye çabalamak olacaktır. üstelik, çocuk şayet bir defa öfkelendiğinde çok katı ve utandırıcı davranışlar sergilediği için ailesinin bezdiğini ve dediklerini yaptığını görmüşse, bu “öğrenilmiş” davranışı ileriki yıllara maalesef taşıyacaktır.

Hevesi dağıldığında çocuk elbette sakinleşecektir lakin benzeri davranışlar mutlaka ciddiye alınması ve nedenleri incelikle araştırılması gereken davranışlardır. fakat olgun çağa gelmiş bir bireydeki şiddete varan hiddet yansımalarının çözümü için atılacak adımları, konusunun uzmanı olan kişilerden öğrenmekte fayda görüyorum.

Bana göre, sorunlarla büyümüş olan bir yetişkini düzeltmeye kalmak, bebeklikten yetişkinliğe doğru uzanan çocuk büyütme macerasında herkezin çocuklarımızı yetiştirirken yaşadığı çeşit güçlüklerle mukayese edildiğinde, çok daha basit zor bir iş. “Ağaç yaşken eğilir.” burada son derece geçerli bir atasözü galiba. Hepimize sabır ve sevgi sayesinde her türlü öfkenin kontrol edildiği bir dünya diliyorum.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Mutfaktaki Mikrop Yuvaları

MUTFAĞINIZDA MUTLAKA TEMİZLEMENİZ GEREKEN 10 ALAN - Mutfağınızda temizlemediğiniz takdirde mikropların yayılmasına neden olabilecek 10 alan... .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz