istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Öksürük İçin Etkili Ev İlaçları

Öksürük İçin Etkili Ev İlaçları

Bazılarımız için, daha soğuk aylar ve değişen mevsimler bizi korkuyla dolduruyor! Bütün bunlardan sonra, çoğumuzun sağlığımıza zarar veren ve bizi daha az üretken kılan mevsimsel alerjiler ve solunum bozuklukları nedeniyle düşük bırakıldığı zaman , öksürük için ev ilaçları almamız gerekiyor. Öksürükler, bu süre boyunca özellikle yaygındır ve bazıları, sinir bozucu şekilde ısrarcı ve OTC ilaçlarına dirençli olma eğilimindedir. Öksürük için ev yapımı ilaç söz konusu olduğunda işe yarayan, annelerimiz ve anneanneler tarafından yıllardır kullanılan doğal ev ilaçlarıdır .

Öksürük İçin Ev Yapımı İlaçlar

Aslında, birçok bilimsel çalışma, bal gibi doğal ilaçların , çoğu zaman nahoş yan etkileri olan antihistaminikler, dekonjestanlar, antitusifler ve müstahzar kombinasyonlarından daha iyi olmasa da, aynı kadar iyi olduğunu göstermiştir.

Öksürük ilaçları özellikle çocuklar için zararlıdır. Aslında, altı yaşın altındaki çocuklara, kalp ritmi aritmi, halüsinasyon ve depresyonda bilinç ve ensefalopati düzeyleri ile bağlantılı oldukları için bu ilaçların verilmesinden şiddetle tavsiye edilir.

Öyleyse bu sezon zararsız ama süper etkili öksürük için evde ilaç ile kendinizi ve ailenizi koruyun.

Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde

Öksürük ev yapımı ilaç konusunda, solunum yollarınızda bir çeşit tahrişe veya tıkanmaya tepki olarak vücudun refleks etkisidir. Öksürük, aşırı mukoza salgılarını ve yabancı cisimleri gidermeye yardımcı olur. Öksürük koruyucu bir mekanizma olabilirken, kalıcı öksürük çok rahatsız edici olabilir. İyi bir gece uykusu geçirme, çalışma ve yemek yeme becerinizi etkileyebilir.

Öksürüğe Kesin Çözüm

Akut öksürükler viral üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu ve kendi başlarına uzaklaşma eğilimi gösterenlerdir. Kronik öksürükler, sekiz hafta veya daha uzun sürenlerdir.

Öksürüğü Ne Keser Hemen?

Bir doktorun öksürüğünüzün üç günden fazla sürdüğünü ve kokan yeşili veya sarı balgam, titreme, üç günden fazla süren 102 F’nin üzerinde ateş, dehidrasyon ve halsizlik ile birlikte olduğunu kesinlikle görmelisiniz. Doktorunuzu arayın ve öksürürken kan görüyorsanız ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tercihen kendinizi ER’de kontrol edin.

Bal

Öksürüğü ne keser evde hemen diye sorulduğunda, bal oldukça yıldız! Aslında, Dünya Sağlık Örgütü’nün bile, özellikle çocuklarda öksürük için uygun bir tedavi görmesi çok etkilidir. Bal karbonhidratlardan, serbest amino asitlerden, vitaminlerden, flavonoidlerden ve antioksidanlardan oluşur. Antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Aslında, balın antimikrobiyal etkisinin, çeşitli yaygın bakterilere karşı etkili olduğu ekildiği laboratuvar çalışmalarında kanıtlanmıştır. Üst solunum yollarında bulunan Staphylococcus aureus ve Streptococcus faecalis gibi bakterilerle savaşabilmesi, öksürüğe karşı mücadelede çok etkili olmasını sağlar. Bunun yanı sıra, balın tatlılığı bizi daha fazla salılmaya teşvik eder ve bu da farinks ve gırtlakları yatıştırır ve öksürüğü azaltır.

Öksürük krizi nasıl geçer?

Bal, dekstrometorfanın Etkisini Etkileyen ve gece öksürük ve uyku kalitesi üzerine herhangi bir tedavi yapmayan ve öksürük ve uyku kalitesi üzerine herhangi bir tedavi görmeyen ve çocuklarında ve ebeveynlerinde balya için en uygun bal olarak değerlendirilen bir çalışmada , ebeveynler çocuğun gece öksürüğü ve üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle uyku güçlüğü. Bu nedenle çalışma, balın çocukluk çağı üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili öksürük ve uyku zorluğu için tercih edilen bir tedavi olabileceğini belirtir.

Bu ballı çaydan yudumlayın ve öksürüğünüzden kurtulun. Tek yapmanız gereken iki çay kaşığı bal ılık suyla karıştırmak ve günde üç ila dört kez içmektir. Bu çayı daha da etkili hale getirmek için, öksürük rahatlatıcı özelliklere de sahip olan zencefil suyunu ekleyin.

Zencefil

Bal gibi zencefil, yüzyıllar boyunca kültürler arasında kullanılan başka bir öksürük ilacıdır. Genellikle bal ile güçlü bir yumruk atmak için kullanılır, zencefil özellikle nefes almayı kolaylaştırmak ve kuru ya da astımlı bir öksürüğü rahatlatmakta yardımcı olur. Anti-enflamatuar özellikler, iltihaplı solunum yollarında çalışır ve nefes almaya yardımcı olur. Çalışmalar, bu anti-enflamatuar bileşiklerin hava yollarındaki membranları gevşettiğini ve öksürük dürtüsünü azalttığını göstermiştir.

Suya birkaç dilim veya bir parça ezilmiş taze zencefil kaynatıp zencefil öksürük iksiri hazırlayın. İçmeye hazır olmadan önce bir süre suda demlenmesine izin vermeniz gerekir. Bunu daha etkili ve lezzetli hale getirmek için biraz bal ve limon suyu ekleyin.

Hidrasyon

Bu konuda yeterince stres kuramayız! Boğazınızdaki tahriş ve öksürükten kurtulmak için iç ve hidratlı kalın. Özellikle kuru bir öksürük, ılık su ve bitkisel çaylar, et suları, siyah çay ve ılık meyve suları gibi besleyici sıvılar için faydalıdır. Araştırmalar bile ılık sıvı içmenin öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve hapşırma gibi belirtiler için özellikle yararlı olduğunu gösteriyor. Anında rahatlama elde edersiniz ve etki bir süre devam eder. En iyi yanı, yan etkilerden korkmadan, bu sıvıların birçoğunu içmenizdir.

Buhar

Tıkalı ya da iltihaplı solunum yolları için buhar almak, doktorların solunum rahatsızlığı olan hastalara her zaman reçete ettikleri bir çaredir. Biraz sıkıcı görünse de, harikalar yaratıyor. Bu tedavi özellikle ıslak bir öksürük için faydalıdır ve sizi boğmaya yarayan mukoza ve balgamın atılmasına yardımcı olabilir. Buharı, bir kabı sıcak suyla doldurup bir duş kabini içerisine doldurarak buharla dolmasını sağlayabilirsiniz. Belirtilerinizin azaldığını hissedene kadar bu buharlı atmosferde birkaç dakika kalın. Alternatif olarak, bir kabı buğulama suyuyla doldurabilir, başınızı bir havlu ile örtebilir ve beş dakika boyunca derinlemesine nefes alabilir. Bu, size sürekli bir buhar akışı sağlamaya devam edecek elektrikli bir buharlayıcı ile de kolayca yapılabilir. Daha fazla rahatlamak için birkaç damla mentol veya okaliptüs yağı ekleyin.
Göğüs tıkanıklığı olanlar, sürekli rahatlama için kendi odalarında serin buğulu bir nemlendirici veya buhar buharlaştırıcı kullanabilirler.

Tuzlu Su Gargara

Öksürüğe genellikle ıslak bir öksürük durumunda boğaz ağrısı eşlik eder ve bu gibi durumlarda, tuzlu su gargarası gerçekten harikalar yaratır. Tuzlu su bir antibakteriyel madde görevi görür, boğaz tahrişini yatıştırır, boğazın arkasındaki balgamı azaltır, bu da bir dürtüsüne neden olur. Tuzlu suyun yutulmasının sizi kusabileceğini unutmayın, bu yüzden dikkatli olun.

Bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Çok sıcak olmadığından veya boğazınızı yakacağından emin olun. Gargara yapın ve daha sonra tükürmeden önce suyun boğazınızın arkasına oturmasını sağlayın. En iyi sonucu almak için bunu gün boyunca bir süre tekrarlayın.

Ananas

Evet doğru okudunuz! Ananas balgam söktürücü olarak işlev gören ve sümük ve balgamın atılmasına yardımcı olan bromelain adlı bir enzime sahiptir. Islak bir öksürükten muzdaripseniz, bu yararlıdır. Meyvenin çekirdeği en fazla bromelaine sahiptir. Kabartma için günde birkaç kez ananas suyu içilir. Bromelain takviyeleri de mevcuttur, ancak almadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca, bazı kişilerin bromelaine alerjisi olabileceğini ve bu enzimin kanı inceltici ilaçlar ve bazı antibiyotik türleri için kontrendike olduğunu unutmayın.
Düşük seviyede yatarken bu ananas suyu karışımını iç. Bir bardak ananas suyu alın, bir miktar bal, tuz ve karabiberle karıştırın ve günde üç kez içilir.

Kekik Öksürük

Kekik sadece bulaşıklarınıza lezzet katmak için değil, birçok kullanım alanı arasında öksürük, bronşit ve boğaz ağrısı için mükemmel bir ilaç görevi görür. Çalışmalar, bronşiti olan kişilerde öksürüklerin giderilmesinde kekiklerin plasebo şurubundan daha etkili olduğunu bulmuşlardır. Kekik antioksidanlar ve daha az öksürüğe neden olan iltihaplı hava yollarını ve zarları gevşeten ve rahatlatan flavonoidler denilen bileşikler bakımından zengindir.

Bir bardak suya 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını kaynatıp kekik çayı yapın. İçmeden önce bir süre dik durmasına izin verin.

Limon

Limon iki şekilde öksürük için yararlıdır. Birincisi, öksürük önleyici ve iki gibi davranıyor, C vitamini bağışıklığınızı artırıyor ve sizi ilk öksürüklerden koruyor. Limonlar aynı zamanda büyük bir belirleyicidir ve balgamtan kovulmanıza yardımcı olur.

Bir öksürüğü bastırmak için bir dilim karabiber ve tuz serpin ve emilir!
Ayrıca sıcak suya ve bala bir miktar limon suyu ekleyip çay olarak içebilirsiniz.

Kekik yağı

Kekik özü ve uçucu yağlar birçok kültürde öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve bronşit tedavisinde kullanılır. Çalışmalar, Kekik yağındaki timol ve karvarolün antiviral, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bir çorba kaşığı suya üç ila dört damla kekik yağı ekleyip içilir. Bunu günde 3-4 kez alın.

Ciğerlerinizi ve bronşlarınızın geçişlerini temizlemek için göğsün ovmak olarak da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağda birkaç damla karıştırın ve göğsünüze ve sırtınıza sürün. Ayrıca buharlaştırıcınıza veya buharlayıcıya birkaç damla ekleyebilir ve en iyi sonucu elde etmek için soluk alabilirsiniz.

Karabiber

Karabiber, Ayurveda, Çin ve New England halk tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Biber dolaşımı uyararak çalışır ve mukusun akmasını sağlar, bu nedenle ıslak bir öksürük için en iyisidir. Bu göğüs temizleyici ilaç, bal ile alındığında en etkilidir.

İki çay kaşığı bal ile üzerine bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber karıştırın ve kaynar su ile doldurun. Gerginlik ve içmeden önce 15 dakika boyunca dik tutun. Isıyı çok fazla bulursanız yavaşça yudumlayın.
Ayurveda, 1/2 çay kaşığı karabiberi desi ghee ile karıştırmanız ve tam bir midede bulundurmanız gerektiğini söylüyor. Biberin ısısı tıkanıklığı azaltacaktır. Bunu günde birkaç kez yapın.

Zerdeçal süt

 

Bu favori Hint mutfağı ilacı Ayurvedik bir malzemedir ve sayısız öksürük hastalarına uygulanır, çoğu zaman protesto yapılır! Ancak, olabildiğince hoş olmayan, süper etkilidir. Zerdeçaldaki kurkumin, virüse maruz kalmasına yardımcı olan ve solunum yollarını gevşeten, solunum yolu enfeksiyonu üzerinde çalışan, anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuardır.

Yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu ılık sütün içine karıştırın veya bir miktar taze zerdeçal kökü, birkaç sarımsak kabuğu veya bir parça zencefil ılık sütle karıştırın ve içilir. Zencefil ve sarımsak göğüs tıkanıklığını giderir. İçmeyi kolaylaştırmak ve kabiliyetini arttırmak için balla içeceğe karıştırın.

Giloy Suyu

 

Giloy veya Tinospora Cordifolia, birçok hastalık için geniş bir kullanım alanına sahip, amamlaştırıcı bir Ayurveda bitkisidir. Solunum hastalıkları ve öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde genellikle Ayurveda ilaçları tarafından reçete edilir. Giloy’un gövdesi en etkili bileşikleri içerir ve bir meyve suyu, toz veya kapsül olarak bulunabilir. Giloy bağışıklığınızı güçlendirir ve doshalarınızı dengeler. Alerjilerin neden olduğu öksürükler için çok yararlı olan bir anti-alerjik ve anti-enflamatuardır. Kronik bir öksürük tedavisi için her gün sabah su ile iki yemek kaşığı Giloy suyu alın.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz