Home / Diğer Bilgiler / Kadına Şiddet / Özgecan Aslan ve Kadın Cinayetleri Durdurulsun !
Özgecan Aslan ve Kadın Cinayetleri

Özgecan Aslan ve Kadın Cinayetleri Durdurulsun !

Mersin Tarsus’ta yaşayan Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan Geçen sene 11 Şubat 2015 yılında Mersin’de bir AVM dönüşü sırasında bindiği minibüste şöför tarafından tecavüze uğradıktan sonra, bedeni yakılarak bir dereye atılmıştır. Tarsus İlçe Jandarma tarafından yapılan incelemeler sonucunda cinayetin faili ve iş birlikçileri yakalanmıştır.

Tecavüz ve cinsel istismar da dahil olmak üzere kadına yönelik şiddetler gün geçtikçe artmaktadır. Kadın cinayetlerinin durumunun da giderek kötüleştiğine şahit oluyoruz.
Kadınları sadece cinsel ihtiyaç olarak gören bu zihniyetlerin bir an önce durdurulması gerekiyor. Kadın ve erkek eşitliğini sağlamak adına bütüncül politikalar üretilmelidir. Aksi taktirde bu sorunun çözülmeyeceğine inanıyoruz.

1) Özgecan Aslan’a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına sona erdiren faillerin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkla ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve bu tür olayların tekrar edilmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki, Özgecan Aslan cinayeti alelade bir adli vakanın çok ötesinde yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir.

2) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bütün kurumları; kadınların güçlendirilmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için acil harekete geçmeye ve bu süreçte kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında deneyim sahibi sivil toplum kuruluşlarını dikkate almaya çağırıyoruz. 6284 Sayılı Kanunun daha işlevsel bir yapıya sahip olması gerektiğine dikkat çekiyoruz.

3) Kadına yönelik şiddetle mücadelede ve kadınların güçlendirilmesinde İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW Sözleşmesi başta olmak üzere Türkiye’nin kabul ettiği/onayladığı ilgili uluslararası sözleşme ve belgelerin gereklerinin yerine getirilmesini istiyoruz.

İnsan haklarının, en temeli olan yaşama hakkının KADINLARIN elinden alınmasını istemiyoruz ! Tecavüzden, şiddetten ölen bir KADIN daha istemiyoruz. Siz de bu kampanyaya imza atarak destek olabilirsiniz

İmza Adresi:  https://change.org/ozgecan

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz