Home / Diğer Bilgiler / Pestisit Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir

Pestisit Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir

Pestisit Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği ve araştırmakta olduğu pestisit nedir ve ne amaçla kullanılır sorularına cevaben bu konumuzu hazırladık. Pestisit geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ve çok sayıda papirüs kağıdında da adı geçmekte olan önemli bir bileşen yapısını kapsıyor. Genel olarak tarım alanlarında kullanılan bu bileşen, zararlı kapsamda bulunan canlıların vermekte oldukları zararları ortadan kaldırmak veya bu durumu en aza indirgemek için tercih edilen bir kimyasal bileşen kapsamını oluşturuyor. Bu farklı birleşen yapıların her biri, farklı canlılar üzerinde kullanılmaktadır. Bileşen yapıları tarıma ve kimyasala yönelik olanları son dönemlerin en fazla kullanım gösterilenleri arasında bulunuyor. Bu durumu istatistiksel olarak yorumlarsak geçtiğimiz 10 yıl öncesine göre %20’lik bir artış söz konusu olmaktadır.

Pestisit Hangi Canlılara Yönelik Kullanılır?

Mikroorganizma ve haşereler üzerine genellikle kullanım gösterilen pestisitler, aynı zamanda amip ve bakteri türünde olan canlılara karşı da kullanılan bir bileşendir. Herhangi bir pestisitin içerik kapsamı bir diğerine göre daha farklı bir bileşen yapı gereği aynı olmasa da kimyasal olarak bu bileşenlerin klorlanmış hidrokarbonlar, karbamatlar ve organofosfatlar olmaktadırlar. Bileşenin canlılar üzerinde kullanımı ise canlıdan canlıya farklı oranlar hesaplanarak kullanıldığı bilinmektedir. Daha detaylı bir kapsam sunacak olursak; her bir pestisit bileşeni içerisinde 4 farklı bileşen ve ortalama 400 farklı molekül yapısı olduğu da bilinen diğer nitelikleri kapsıyor.

Pestisitlerin Yararları ve Zararları Nelerdir?

İlk zamanlar yeni bir kullanım olarak görülen pestisitlerin zararlar hakkında pek bir bilgi bulunmuyordu. Fakat son yıllarda sıklıkla kullanılması beraberinde bir takım araştırmaları da getirdi. Bu araştırmalar nezdinde elde edilen verilerce bu bileşenlerin çoğunlukla zararlı olduğu tespit edilmiştir. Gen kromozomları özellikle de bu araştırmalar nezdinde en çok zarar gören ve genetik hastalıkların oluşmasındaki etkilerin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Ortalama 700’den fazla birbirinden farklı çeşidi haznesinde barındıran pestisitlerin %80’lik dilimi az veya çok zararlı, geri kalan %20’lik dilimi ise faydalı veya zararsız sınıfına girmektedir. Bu oranların büyük bir kısmı genellikle sebze ve meyvelerden beslenerek hayatta kalan canlılar sınıfını etkilemektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kahveyi İçmek Dışında Farklı Alanlarda Kullanabilirsiniz

Metabolizmayı hızlandırır, sabahları güne zinde başlamanızı sağlar, hastalıklardan korur fakat kahvenin yaraları bunlarla bitmiyor. Kahveyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz