Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Popüler Diyet Çeşitlerinin Artıları ve Eksileri

Popüler Diyet Çeşitlerinin Artıları ve Eksileri

Glutensiz, vegan, çiğ, keto vb.… Ünlüleri ya da diyet meraklılarıyla olan popülerlikleri sayesinde bu isimleri duyduk ya da okuduk. Bazıları için çalışabilecekleri halde, özellikle belirli gıda gruplarını kısıtlarlarsa, tamamen kayıtsız kalmazlar.Dışarıdaki farklı diyet felsefeleri kafa karıştırıcı olabilir ve diğer her ay çıldırmış yeni bir tane var. Peki hangisi hedefleriniz için size yardımcı olacak? Çok araştırmadan sonra, şu sonuca vardık: Hiçbir diyet, sağlık için sihirli bir formül sunmuyor. Kelimenin tam anlamıyla, vücut tipinizle çalışmak ve bağırsaklarınızı dinlemek meselesi. Sağlıklı bir bağırsak birkaç sağlık sorununu uzak tutar ve cildinize sağlıklı bir ışıltı katar.

Popüler Diyet Çeşitlerinin Artıları ve Eksileri

Belki de, cilt ve saç sağlığını gözle görülür biçimde artırmanın yanı sıra, sizi hafif, enerjik ve memnun hissetmenizi sağlayacak bir plana ulaşmak için farklı ideolojilerden unsurları eklemeyi tercih edersiniz. Başlamanıza yardımcı olmak için, bazı popüler diyetlerin kodunu çözeriz ve bizim için lehte ve aleyhte olanları tartmaları için uzmanlara başvururuz. Yapmanız gereken tek şey, bu dalmalara başlamadan ve bu diyetlerden herhangi birine başlamadan önce kendi doktorunuzla görüşmek.

Modern Popüler Diyet Çeşitleri

Vegan Diyeti

Özet olarak, bu diyet, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanlardan gelen yiyecekleri kapsamaz. Bunun yerine, odak meyveler, sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, fındık, tohumlar ve baklagillerdir. Veganlığın arkasındaki ideoloji diyetin ötesine geçiyor ve çevre için endişe gibi daha geniş bir alan içeriyor. Sürdürülebilir tarımı desteklemek ve sütün vazgeçtiği kadar karbon ayakizinizi azaltmak da önemlidir.

Artıları: Ünlü spor antrenörü Vinod Channa, faydalarını listeler: “Vegan diyetleri kolesterol içermez ve doymuş yağ bakımından düşüktür. Kan basıncını düşürmede yardımcı olabilirler. Kalp hastalığı veya kanser gibi kronik hastalıklar geliştirme riskiniz varsa, bu sizin için ideal bir diyet olabilir. Bunun dışında, sebzeler, meyveler, baklagiller ve baklagiller, antioksidanlar bakımından zengindir; çünkü bunlar, hücrelerinizi, tütün dumanı ve radyasyon gibi kirleticiler de dahil olmak üzere bir çok şeyin neden olduğu serbest radikallerden koruma yeteneğine sahiptir. ”

Eksileri :Bu kadar katı bir diyete bağlı kalmak kolay değildir, çünkü veganlar herhangi bir hayvansal ürün ve yan üründen uzak durmaktadır. Bu bal içerir. Vegan olmayı seçerseniz, yemek yerken menüden zor zamanlar geçirebilirsiniz. Ancak, iyi ki, bu diyetin popülerliğinden dolayı, birkaç restoran bugünlerde vegan yiyecek seçenekleri sunuyor ve hatta sadece vegan olan kafeler bile bulabilirsiniz. Channa, “Çoğu besin için vegan kaynaklar var, ancak yeterince tüketmek zor olabilir. Örneğin demir ve D vitamini alın. D Vitamini tipik olarak vegan diyetinde bulunmaz, ancak güneş ışığına maruz bırakılarak elde edilebilir. İnsanlar demir düşündüğünde, genellikle et düşünürler. Ancak fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler de iyi birer kaynaktır ve bunları C vitamini bakımından zengin gıdalarla birleştirerek demir emilimini artırabilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet her öğünde bir miktar protein içermelidir. Veganlar et ve yumurta gibi tipik protein kaynakları oluşturduğundan, bunu farklı yollarla birleştirmeleri gerekir. Vegan olmayı düşünüyorsanız, soya, kinoa, mercimek ve fasulyeyi stoklama zamanı. Sodyum ve koruyucularla doldurulabilecek aşırı işlenmiş et ikamelerine de dikkat edin. Dondurulmuş tofu burgerini seçmeden önce etiketi kontrol edin.

İpucu: Vegan olup olmamaya zorlandığınızdan ve etrafınızdakilerin hiç acı vermeyeceğinden, bir vegan gruba katılmak ya da bir beslenme uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Glutensiz Diyet

Bir glütensiz diyet, yapışkan tahıllar, yani buğday (ve ürünleri), çavdar ve arpa hariç tutan bir diyettir. Genellikle çölyak hastalığından muzdarip veya buğdayı sindiremeyen insanlara tavsiye edilir. Diyet, pirinç, poha, kinoa, yulaf, meyve ve sebze gibi buğday içermeyen tahıllar bakımından zengindir ve işlenmiş gıdaların tüketimini sınırlar.

Artıları: Evet, bazı insanlar glutene karşı hassastır (korkunç derecede alerjik olmasalar bile) ve tüketilmesi iltihaplanmaya neden olabilir. Gluten yemeyi bıraktıktan sonra, problemlerin çoğu kendilerini tersine çevirir ve gider. Channa, işlenmiş gıdaların çoğunun glüten içerdiği konusunda uyarıyor. “Glütensiz yiyecekleri arayarak diyetinize daha fazla dikkat ediyorsanız, varsayılan olarak, çok daha az işlenmiş yiyecekleri yiyeceksiniz. Bu iyi bir şey, çünkü daha az kimyasal madde ve koruyucu madde de yiyor olacaksınız. Ayrıca, genel sağlık durumunuz iyileşebilir. Örneğin, glüteni ortadan kaldırmak kesinlikle kilo vermenize yardımcı olabilir. Migren muzdarip olanlar bile, glüteni ortadan kaldırarak bir miktar rahatlama bekleyebilirler. ”Glütensiz kalmak da bazı hastalıklar geliştirme riskinizi azaltır. Örneğin, tip 2 diyabet veya anemi geçirme olasılığınız daha düşüktür, ve tip 1 diyabet hastaları bile ekmeği atlamaktan yarar sağlayabilir. Son olarak, glütensiz bir diyet daha iyi karbonhidrat ve daha az rafine edilmiş kötü karbonhidrat yemenizi sağlar.

Eksileri: Glütensiz yiyecekler, bazı bileşenlerin tadını gizlemek için daha fazla şeker ve koruyucu maddeye sahip olma eğilimindedir ve ayrıca buğday ürünlerinden biraz daha yüksek fiyatlandırılır. Diyetisyen ve fitness eğitmeni Suman Agarwal, “Buğday, çoğu Hint mutfağında her yerde bulunur ve elimine edilmesi, kırılmış buğday ve rava gibi çeşitli yiyeceklerin ortadan kaldırılmasını sağlar, bu da B vitamini Kompleksinin eksikliklerine yol açabilir.” glutensiz bir diyet ile ilişkili folat gibi bazı önemli besinlerin eksikliğidir. Ne yazık ki, glütensiz yiyeceklerin çoğu, takviye edilmemiş olmaları nedeniyle ihtiyaç duyduğunuz folat miktarına sahip değildir.

İpucu: Bu yüzden, bir hevesle glutensiz kalmaya karar vermeden önce, doktorunuza danışmanız ve gerçekten değişiklik yapıp yapmamanız veya diyetinizde basitçe glüteni azaltmanız gerekip gerekmediğini anlamak en iyisidir. Daha iyi bir fikriniz olduğunda, diyetisyeninizin yemeklerinizi izlemesine izin verin, böylece temel beslenmeyi kaçırmazsınız.

5:2 Diyeti

Ayrıca aralıklı açlık olarak da adlandırılan bu diyet vücudunuzu depolanan enerjiyi (glikojen ve yağ), zamanla kronik hastalık geliştirme riskinizi azaltabilecek birincil yakıtı olarak kullanmaya teşvik eder. Öncelik, normalde haftada beş gün, herhangi bir kısıtlama olmadan ve iki gün oruç tutmanız, yani kalori alımınızı 500’ün altında tutmanızdır.

Artıları: Sami / Sabinsa Group’un kıdemli bilim adamı olan Anju Majeed, “Bu diyet, kilo vermenize ve kilo vermenize yardımcı olur, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet gelişme riskinizi azaltır ve kan basıncını düşürür. ”

Eksileri: Buna özellikle yaklaşmanız gerekir, özellikle şeker seviyelerinde diyabetik veya ani damlalara yatkınsanız. Channa, “Bir uçtan diğerine ciddi şekilde sallanan herhangi bir plan çoğu insanın yapışması için bir mücadele olacaktır. Kısa sürede eski yeme alışkanlıklarına geri dönecekler. Ayrıca, haftanın beş günü “normal” yemek kavramı açıklamaya açık. Belirlenen miktarda kaloriye odaklanırken, doğru besin dengesini almayı unutabilirsiniz. ”

İpucu: Sürdürülebilir olmayan herhangi bir aşırı diyet en kötü diyet olarak adlandırılır ve sisteminize zarar verebilir. İstediğiniz sonucu görecek olsanız da, bunu çok hızlı bir şekilde yapsanız bile, bu en iyi ve en sağlıklı yol değildir. Bu yüzden, sadece hızlı sonuçlar için değil, uzun vadeli sağlık etkileri hakkında düşünün.

Akdeniz Diyeti


Bu, öncelikle meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı yiyecekleri yemeyi vurgulamaktadır. Ayrıca zeytinyağı ve kanola yağı gibi sağlıklı yağlar için tereyağı takas etmeye ve yemeğinizi lezzetlendirmek için tuz yerine baharat ve şifalı otlar kullanmaya teşvik eder.

Artıları: Bu diyet, tabağınızdakilerin büyük bir yüzdesi, tekli doymamış yağ olduğundan, kalp hastalığı riskini azaltan, kolesterolü yükselen doymuş yağ ve nakillerin aksine, çok doyurucudur. Channa, “Akdeniz diyeti, meyve ve sebzelere yaptığı vurgu, düzenli fiziksel aktiviteye odaklanması ve işlenmiş gıdaların ortadan kaldırılması sayesinde düşük sodyum seviyelerine bağlı olarak yüksek oranda kanserle mücadele eden antioksidanlara sahiptir” diyor.

Eksileri: Bu diyetin gereken porsiyon miktarını ayrıntılı olarak belirtmemesi kafa karıştırıcı olabilir. Bunun yerine, toplam makro besin dağılımını listeler. Yine, kalori alımı veya fiziksel aktivite parametreleri verilmez, bu nedenle özel ölçümler arıyorsanız yanaşmış olabilirsiniz. Channa, “Son olarak — ılımlı şarap tüketimi — Akdeniz diyetini takip ederken günde bir ila iki bardak ağırlığındadır. Bu, bazı ilaçlar alan kişiler için veya yüksek trigliserit veya pankreatitli kişiler için önerilmeyebilir. ”Bu, aynı zamanda, büyük miktarda taze ürüne yatırım yapmayı içerdiğinden pahalı bir diyettir. Agarwal, “Kilo vermek istiyorsanız, bu en iyi seçenek değildir. Ayrıca, Hint mutfağında kullanılan temel baharat tuzdur ve bu diyet bitkileri desteklemektedir. Ve sonra,

İpucu: Bu diyetin kesinlikle sağlık açısından faydaları vardır ve genel olarak iyi bir seçim olsa da, bunu sürdüremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir Akdeniz diyeti ile size uygun bir diyet arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak şiddetli diyet değişiklikleri yapmadan önce diyetisyeninize danışın.

Çiğ Beslenme diyeti


Adından da anlaşılacağı gibi, bu size sadece 140 ° F veya 40 ° – 46 ° C’ye kadar ısıtılmamış pişmemiş yiyecekleri yemenizi gerektirir.

Artıları: Pişmemiş yiyecekler, C vitamini gibi suda çözünen tüm vitaminlerini koruma eğilimindedir. Agarwal, “İşlenmiş tüm yiyecekleri diyetinizden çıkarır. Böylece, otomatik olarak trans yağlar, doymuş yağlar, rafine unlar, şekerler ve sodyum bulunmaz. Ayrıca, diyet meyve ve sebzelerde bol olduğu için kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur ve kolesterol ve tansiyon seviyenizi kontrol altında tutar. ”Bu diyet sağlıklı yağ ve lif bakımından zengindir. Pachouli Spa & Wellness Center’daki kozmetikçi ve beslenme uzmanı Preeti Seth, kilo kaybı için çok iyi çalıştığını söylüyor.

Eksileri: Her şeyden önce Seth, pişmemiş yiyeceklerle yaşamanın çok zor olduğu konusunda uyarıyor ve devam etmek için çok fazla motivasyon gerekiyor. Ayrıca, yemek pişirme bazen likopen gibi gıdalardaki temel besin maddelerini de arttırır. Agarwal, “Daha da önemlisi, yemek pişirme, yiyeceklerdeki toksinleri ve bakterileri yok etme eğilimindedir. Çiğ gıdalar mide enfeksiyonlarına yol açabilir (gıda zehirlenmesi ve gastroenterit). Sindirim sistemine karşı hassas değillerdir. ”Yüzde 100 çiğ gıda diyeti herkes için en iyi seçenek değildir. Mamtaa Joshi, görüntü ve fitness danışmanı, “Çoğumuz uzun vadede optimum canlılık için pişmiş ve çiğ gıdalar arasında bazı denge gerekiyor.” Diyor

İpucu: Bu diyete devam etmeyi planlıyorsanız ne yediğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Meyve fazlalığı da iyi bir fikir değildir ve bu doğal olarak çiğ gıdalar yemeye odaklandığından, özellikle diyabet gibi sağlık durumlarınız varsa, bir soruna yol açabilir. Bu nedenle, bir uzman rehberliğinde takip edilmelidir.

Bu diyetler, neredeyse hiç besin değeri olmayan kalorilerle doldurulmuş abur cuburlar gibi tükettiğimiz sağlıksız yiyeceklerden kesinlikle daha iyi olsa da, tamamen odaklanmadığınız sürece kesin olarak tüketmeleri veya sürdürmeleri zor. Bu nedenle, bilinçli bir seçim yapın ve uzun süre dayanabileceğiniz diyet değişikliklerini yaparak küçük yaşta başlayın. Bu şekilde yemeye alışınca vücudunuz da sonuçları gösterecektir. Yeni bir şeyde olduğu gibi, sabır önemlidir, bu yüzden bir gecede sonuç beklemeyin, kötü alışkanlıkların geri alınması haftalar sürer. Ve eğer arada bir, sevdiğiniz bir şey için can atıyorsanız, ertesi günden itibaren sağlıklı beslenmeye devam ettiğiniz sürece o parça çikolata ya da dilim pizzaya sahip olmanız iyi olur.

Yasal Uyarı:Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır; Daha fazla tavsiye için diyetisyeninize danışın.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz