Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Hamilelik / Preterm Doğum
preterm doğum

Preterm Doğum

Preterm Doğum (Erken Doğum)

 

Preterm doğum, hamilelik haberinizi ilk haberinizi aldığınız günden itibaren hayatınızda çeşitli değişikliklere gidilir. Yemenize, içmenize, uykunuza daha da dikkat eder hale gelirsiniz. Normal bir doğu süreci 9 ay 10 günden ibarettir. Çocuk doğum için hazır hale gelene kadar bu süre içinde kişisel gelişimini tamamlar daha sonrasında ise doğum gerçekleşir ve bebek dünyaya gelir. Bazı olasılıklarda preterm doğum gerçekleşir? Peki, nedir bu doğum çeşidi yararı ya da zararı var mıdır? Bu doğum çeşidi bebeğin belirtilen süreden erken bir şekilde dünyaya gelmesidir.

 

Annenin gebelik sürecinde sigara ve alkol kullanması, kullandığı sürekli ilaçlar, daha önceden de erken doğum yapmış olanlar, anne karnına alınan aşırı bir darbe, annenin yaşının 18 yaşından küçük olması veya 40 yaşından büyük olması, annenin kilosunun az olması, gebelik sürecinde kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, annede kansızlık olması, annenin sürekli olarak stres ve depresyon geçirmesi erken doğumun gerçekleşmesine sebep olabilir. Anne; anne olmak istediği zaman yaş şartlarına uygun olmalıdır, olabildiğince stres ve depresyon belirtilerinden uzak durmalıdır. Anne gebeliği boyunca ve sonrasında alkol ve sigaradan uzak durmalı bebeğinin hayatını tehlikeye atabilecek davranışlardan kaçınmalıdır. Hamilelikte doktor tarafından tansiyonunun sürekli olarak kontrol edilmesi gereklidir.

 

Anne doktorun kullanmasını istediği ilaçlar harici ilaç kullanmaktan kaçınmalı ve kansızlığı için doktorun kontrolünde bir yol izlemelidir. Erken doğumun başlayacağı doktorlar tarafından genellikle 20. haftadan sonra anlaşılır. Erken doğum önlenmesi için doktor gözetiminde anne hastaneye yatırılır ve ilaç tedavisi başlanır. Annenin sancıları kontrol edilirken bebeğin de kalp atışları dinlenir. Anne böyle durumlarda fazla yorulmamalı egzersiz ve spordan uzak durarak gününü yatakta dinlenerek geçirmelidir. Erken doğum doktor kontrolü ve annenin dikkatli davranmasıyla önlenebilir bunun için annenin bilinçli davranması gerekir.

 


İlginizi Çekebilir

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı

Gebelik Döneminde Muayene Süreci Nasıl Olmalı Gebelik döneminde muayene süreci, adet döneminden 10 gün geçtikten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir