Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi


Rahim ve yumurtalık kanserinden sonra en yaygın 3. jinekolojik kanser türü olan rahim ağzı kanseri en çok yaşa bağlı olarak aşağıda verilmiştir.

 

  • 35-44 Yaş Arası Kadınlarda %24.9
  • 45-54 Yaş Arası Kadınlarda %24.2
  • 55-64 Yaş Arası Kadınlarda %17.6
  • 65-74 Yaş Arası Kadınlarda %10.7
  • 35 yaş öncesinde görülen rahim ağzı kanseri tüm rahim ağzı kanseri vakalarının %13.8’ini oluşturmaktadır.

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Dünyada Kadınlar arasında Kanser ilişkileri ölümlerin başında gelen ve geç teşhis edildiğinde kurtulma şansı az olan rahim ağzı kanserine savaş açtı.

2015 yılı içinde 65 bin kadına rahim ağzı kanser taraması yapıldı.
Taramadan geçirilen ve sonucu pozitif çıkan 2 bin 945 kadın daha ileri tetkikler için hastanelere yönlendirildi.

Rahim ağzı kanserinde erken teşhis konulduğu takdirde ilk 5 yıllık zaman arasında kadınların hayatta kalma oranı yüzde 92’lere yükseliyor. Öte yandan hastalık yüzde 20 oranında 65 yaş üzeri kadınlarda tanı edilirken, en sık 30 ile 50 yaş arasındaki kadınlarda görülüyor.

Taramalar Aile hekimleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve her ilçede bulunan KETEM’lerde (Kanser Erken Teşhiş ve Tarama Merkezi) ücretsiz yapılmaktadır.


Check Also

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz