Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Rahim Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar
rahim kanseri

Rahim Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar

Rahim Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar

Rahim kanseri cinsel yolla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle cinsel ilişkiye girdikten sonraki 1 yıl içerisinde görülür. Ancak çoğu kadın vücuda bulaşan bu virüsü 12 – 24 ay içerisinde vücuttan tamamen atarlar bu hastalığa tamamen yakalanmazlar ancak bazı kadınlar ise artık çok zor bir durumun içerisine girmişlerdir ve artık rahim kanseridirler.

 

Rahim ağzı kanserini ortaya çıkaran virüs HPV şeklinde anılır tam adı ise Human Papilloma Virus şeklindedir. Virus çok çeşitlidir ve etkilerini sadece genital bölgede göstermezler. Sadece cinsel yolla bulaşır ve bu virusu taşıyan kişi partnerine cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılıyor olsa bile bulaştırabilir.

 

Virüsün vücuda girip girmediğini pap testleriyle öğrenebilirsiniz, uzmanlar 25 yaşından sonra her yıl düzenli olarak pap testlerinin yapılmasını öneriyor, erken teşhis her hastalıkta olduğu burada da çok önemlidir virüsün rahim ağzı kanserine dönüşmemesi için pap testlerini belirli aralıklarla yaptırmalısınız.

rahim kanseri öleceğiniz anlama gelmez

Eğer rahim ağzı kanserine yakalandıysanız bu öleceğiniz anlamına gelmemektedir ancak yaşantınız hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir çöküş içerisinde olacaktır ancak göstereceğiniz direnç sizi hayatta tutacaktır ancak bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğuda yaşamını sürdürmektedir ancak rahim kanserine yakalanan her 3 kadından biri hayatını kaybetmektedir.

 

Rahim kanserinden korunmak sizin dikkatinize kalmıştır eğer şüpheli bir durum varsa mutlaka HPV aşısı yaptırmalısınız. Hastalığa karşı oldukça etkilidir ve rahim kanseriyle mücadele için oldukça önemlidir. Aşı konusunda birçok kadın oldukça şüphelidir çünkü aşılar HPV virüsleri içermektedir ve kadınlarda kanser olma riskim yokken kanser olma şansım ortaya çıkıyor diye düşünmektedir. Ancak diğer tüm aşılarda olduğu gibi HPV aşısında da canlı virüs bulunmamaktadır. Zaten Amerika ve Avrupa’da her kadın 6 ay aralıklarda HPV aşısını yaptırmak zorundadır. Yine ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikte takip edilmektedir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek

İçindekilerBesinlerle Kanserle Mücadele EtmekKANSER İLE ŞAVAŞMAK Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek Kanserle mücadele etmek için çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz