Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Rahim kanserinden 2 dakikada bir kadın ölüyor

Rahim kanserinden 2 dakikada bir kadın ölüyor

Kadınlarda enfazla görülen kanser türlerinden bir tanesi rahim ağzı kanseridir. Kadıköy şifa Ataşehir Hastanesi kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut rahim ağzı kanseri hakkında maksimum merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

1. Rahim ağzı kanseri nedir?
kadın rahmi (uterus) iki ana parçadan oluşur. Corpus dediğimiz ana gövde serviks dediğimiz rahim ağzı bölümü. bayan rahmini armuda benzetirsek armudun üst kısmı yuvarlak bölümü corpus, armudun sapına doğru olan uç kısmı da serviks dediğimiz bölümdür. Rahim ağzı şekilde adlandırdığımız kısım tıpkı zamanda doğum sırasında genişleyerek bebeğin doğumunu verici bölgedir. işte bu kısımda ki hücrelerin anormal ve istenmeyen biçimde çoğalması rahim ağzı kanserine neden olur.

2. Rahim ağzı kanseri çok yoğun mı gözlenir?
Dünyada kadınlarda kanserden ölümün ikinci yoğun nedenidir. Her yıl 500.000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konmaktadır ve bu bayanların yarısından çoğu tedavi edilemedikleri için ölmektedir. öteki bir deyişle dünyada iki dakikada bir bayan rahim ağzı kanserinden ölmektedir.

3. Rahim ağzı kanseri bizim memleketimizde de çok mı gözlenir?
Rahim ağzı kanseri dünya üstünde gelişmekte olan ülkelerde daha yoğun gözlenmektedir. ülkemizde bir yılda beklenen vaka sayısı yaklaşık 1.500 kadındır ve maalesef bunların 750’si bu nedenle yaşamlarını yitirmektedir.

4. Rahim ağzı kanserinde etken nedir?
Bazı isimlendirilen örneklerle bunu açıklayalım. mesela sigara  oranında akciğer kanserine sebep olur. Hepatit virüsü dediğimiz sarılık mikrobu %5 oranında karaciğer kanserine neden olur. Rahim ağzı kanserine neden olan da Human Papilloma Virüs (HPV) dediğimiz bir virüstür.

5. Bu kansere sebep olan bir virüs olduğuna göre grip bu gibi mi bulaşır?
HPV enfeksiyonu basitçe bulaşır. En ciddi bulaşma yolu cinsel ilişkidir. ilk cinsel ilişkiden derhal sonra bulaştığı saptanır. lakin  oranında da hiç cinsel ilişkiye girmemiş bakire kızlarda da saptanmıştır. Bu sebepten cilt ve ağız teması ile de bulaştığı bilinmektedir.

6. Bu kanserden korunmak veya bunu önlemek olası müdür?
Evet. iki yolla bu olası. Aşılama ve tarama. HPV virüsüne karşı geliştirilen aşı ile bu ölümcül kanserden korunmak mümkün. tıpkı zamanda PAP smear dediğimiz rahim ağzı kanser tarama testlerini belirgin aralıklarda her zaman yaptırmak gerekir.

7. Aşı rahim ağzına mı yapılıyor?
Aşı bütün başka aşılar bunun gibi koldan yapılıyor. Kolun üst tarafına kas içine enjekte edilir.

  1. Aşılama için hususi bir süre ya da gün mevcut mıdır?
    Aşılama için aç, tok yahut adetli adetsiz dönem bunun gibi herhangi bir belirleyici zaman yok. Her süre yapılabilir.

9. Aşı nerden temin edilir?
Aşı için herhangi bir sıhhat kuruluşuna başvurmak yeterli olacaktır. Başvurulan sağlık kuruluşunda aşı yapılacaktır. eğer aşı depolarında bulunmaz ise sizi aşı olabileceğiniz bir merkeze yönlendireceklerdir.

10. Rahim ağzı kanserine yakalanan bir şahıs aşı olursa ölümden kurtulur metre?
Aşı kanser tedavisi değildir. Bu kansere yakalanıldığı zaman uzun süren büyük bir operasyonun ardından ve hekimin takibine göre kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisi veya radyoterapi dediğimiz ışın tedavisi olmak gerekir. Aşı ise kansere neden olan virüsün bize bulaşmasını engellemek için olan koruyucu bir tedbirdir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekilerŞeker Nereden Doğdu?Şeker Neyden Oluşur?Şeker Nasıl Yapılır?Rafine Şeker Sizin için Neden Kötü?Şeker Hakkında İyi Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz