Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Saçkırana sarımsak sürmeyin

Saçkırana sarımsak sürmeyin

Saça sarımsak sürmek memleketimizde sıkça kullanılan bir bakım ve tedavi yöntemi. lakin Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. mutlu Demirci bu konu hakkında uyarıyor. Saçkıran ve ya sakalkıran için sarımsak sürmek yararsız.

Daha çok aşırı bayanlarda görülüyor

DHA’nın haberine göre kamu arasında ‘saçkıran’, ‘kılkıran’ şekilde bilinen bu sorunda bölgesel şekilde dökülme görüldüğünü söyleyen Demirci, bu hastalığın bayanlarda daha çok aşırı yoğun kaydetti. Erkeklerin daha aşırı sakal kısmında dökülmeler olduğunu belirten Dr. Demirci, bu hastalığa stres, kansızlık, vitamin eksikliği ve guatr benzeri problemlerin sebep olduğunu kaydederek şunları aktardı’

Sarımsak yerine solüsyonlar tercih edilmeli

“Bir aşırı hastalık saçkıranı tetikler. çoğu dermotolojik hastalıkta olduğu bu gibi stres etkindir. Kıl köklerini irite ederek çıkarır. esas mekanizma olan kıl köklerine, hücrelere saldırıp öldürür. Ondan ötürü kıl dökülür. O hücrelerin sayısını azaltmaya yönelik ilaçlar mevcut.

Bunlar sürme yöntemi ile uygulanan ilaçlar. Bir de sistemik dediğimiz ya ağızdan ve ya içerisine enjeksiyon biçimde uygulamalarımız var. Halkımızın bu hususla bildiği türlü doğru şeyler var, yanlış şeyler mevcut. Derler ki ‘dişisi var, erkeği var’ öyle birşey bulunmaz.

Saçkıranın dişisi erkeği olmamaktadır. Sıkça sarımsak sürerler. Sarımsak içinde bir çok madde var. Bunlar içinde kıl köklerini iritasyon yaparak çıkaran madde bulunduğu bunun gibi, mikrop kapmasına neden olabilecek türlü maddeler mevcut. Sarımsak uygulaması halk arasında sıkça yapıldığı durumda müsait bir tedavi değil.

aynı işi yapan türlü karışımlar hazırlattırıyoruz. Saçkıran, sakalkıran olan hasta sosyal şekilde rahatsız olur. Saç, sakalkıranı uzun süren hastaların kan tahlili yaptırmasında, stres tedavisi görmesinde yarar mevcut.”


İlginizi Çekebilir

Selülit Oluşumu ve Önleme Yolları

Selülit Oluşumu ve Önleme Yolları

Bayanların korkulu rüyası selülit iyi bir vücut bakımı ve doğru beslenme koşulları olmadığı takdirde kaçınılmaz son olarak karşımıza çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir