Home / Kişisel Bakım / Saç Bakımı / Saçlarımı Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Saçlarımı Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Saçlarımı Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Birey olarak bir takım kişisel sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. Özellikle de kişisel temizliğimiz konusunda hassas olmamız hem kendi sağlığımız, hem de düzenli bir alışkanlığa yönelik olumlu adımlar atmamızı sağlamaktadır. Örneğin her gün düzenli duş almak ve aynı zamanda saçları yıkamak bile rutine dönüştürülmesi gerekilen kişisel bir karar olmaktadır. Bu durum üzerine birçok kişinin merak ettiği saçlarımı ne sıklıkla yıkamalıyım veya saçları sürekli yıkamak zararlı mı sorusuna konumuz dahilinde net cevaplar sunacağız. Az evvelde bahsettiğimiz üzere rutine bindirmek istenilen saç yıkama kararını aldığınızdan emin olmanız ve uygulamaya kalkışmanızdan emin olmalısınız. Zira her gün yıkanacak olan saçlar üzerinde dikkat edilmesi gerekilen bir takım etkenler bulunuyor. Saç ve deri türünüze bağlı olarak sıklıkla saçlarınızı yıkamanız saçınızın yapısına zarar vererek hasarlar oluşturabilir.

Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mı?

Birçok saç ve deri uzmanı saçı bir elyaf niteliği olarak görmektedir. Emsali olarak verilen elyafın her gün yıkanması nasıl ki zarar veriyor, bu durum aynı zamanda saçlar içinde geçerli olmaktadır. Yani daha net bir cevap vermek gerekirse her gün saçlarınızı yıkamanıza gerek yok, bunun başlıca nedenleri ve zararları arasında ilk sırada şampuan geliyor. Şampuanların yapım aşamasında kullanılan malzemelerin büyük bir çoğunluğu petrol ürünlerinden oluşmaktadır. Bu kapsamda petrol türevleri içeren bir malzeme deposunu her zaman saçlarımızda uygulamanın bir faydası yok, aksine zararı var. Eğer saç tipiniz veya deri türü sürekli saçlarınızı yıkamanıza bir neden çıkarıyor ise şampuanınıza bebek pudrası ekleyerek sıklıkla saç banyonuzu yapabilirsiniz. Şampuana eklenen pudra sayesinde şampuan içerisindeki petrol ürünleri çekilmektedir. Bu yöntem sayesinde saçlarınız daha az zarara uğramakta.

Saçları Az Yıkamak Zararlı Mı?

Her gün yıkandığı gibi maalesef az yıkamakta zararlı. Fakat bu durumu tamamen şampuana bağlayabiliriz. Eğer sıklıkla yıkanacak bir saç türüne sahipseniz illa şampuan kullanmanıza gerek yok. %100 doğal ve organik sabunlarla da saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Greyfurt, portakal, papatya özlü ve daha birçok farklı özlü sabun kullanımı ile saçlarınızı sağlıklı bir şekilde yıkayabilirsiniz. Tabii unutulmaması gereken bir husus daha mevcut olmaktadır. Bir takım doğal sabun olarak geçen ürünlerde tıpkı şampuan gibi içerisinde petrol ürünleri barındırmaktadır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

EN İYİ SAÇ KÖPÜĞÜ MARKALARI HANGİLERİ?

İçindekilerSaç Köpüğü Neden Kullanılmalıdır?EN İYİ SAÇ KÖPÜĞÜ MARKALARI HANGİLERİ? Diğer konularımızda da belirttiğimiz gibi bayanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz