Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Sedef Hastalığı, Sebepleri ve Çeşitleri Nelerdir

Sedef Hastalığı, Sebepleri ve Çeşitleri Nelerdir

Sedef Hastalığı

Psoriasis olarak ta adlandırılan sedef hastalığı farklı zamanlarda ortaya çıkan, kaşıntı ve kızarıklıklar ile kendini gösteren müzmin bir cilt hastalığı olmaktadır. Kişinin deri bölgesinin üstünde yer alan tabakada kalın bir hal alarak kendini gösteren sedef, aynı zaman’da sedef rengine çalan bir kabuklanma ile belirti vermektedir. Normalde bir insanın derisi 4-5 günde kendini yenilerken, sedef hastalığına maruz kalan kişilerin cildi ise birkaç günde bir kendini yenilemektedir. Her ne kadar kendini cildin her bölgesinde gösteren bir hastalık olsa da genellikle diz bölgesi, saçlı deri alanları, bel kısmı ve dirseklerde sıklıkla görülen ve tedavisi mümkün olan bir vaka olmaktadır.

SEDEF HASTALIĞININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Her ne kadar yıllardır üzerinde durulmasına rağmen sedefin tam olarak neyden ötürü kaynaklandığı bilinmese de yapılan son araştırmalar sonucunda beyaz kan hücresindeki anormallik seyir gösteren sonucun geliştiği bir durum olarak belirtilmektedir. Sedefe maruz kalan kişinin deri bölgesinde kaşıntılar ve beraberinde oluşan iltihaplanma sonucunda deri bölgesi dökülmeye başlar. Sebepleri arasında kaşıntı ilk sırada yer alırken, güneş yanması ve deri kesikleri de tetikleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Mikrop taşıyan bir hastalık olmadığı gibi, aynı zaman’da bir kişiden başka bir kişiye bulaşma evresi de bulunmamaktadır. Sedef riskinin artması ayrıca travmalar, çeşitli vücut yaralanmaları, eklem romatizması, boğaz enfeksiyonları ve kanser gibi ölümcül hastalıklar üzerine kullanılmakta olunan ilaçlar doğrultusunda da meydana gelebilmektedir.

SEDEF HASTALIĞININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığında görülen şiddetli kaşınmalar, yanmalar ve benzeri etkenler tamamen hastalığın belirli evrelerinde veya farklı türlerine dayalı olarak bilinen nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Bu türler;

Damla Tipi Sedef: Bu türde genellikle çocuklarda görülen bir işleyiş görülmektedir. Çocukların vücudunda damlalar şeklinde görülen bir sedef hastalığı tipidir.

Ters Sedef: Kişilerin genellikçe vücutlarının katlandığı bölgelerde görülmekte olan bir sedef tipidir. Genel olarak koltuk altı, kasık ve benzeri yerlerde ortaya çıkan bir türevdir.

Eritrodermik Sedef: Bu tip bir sedefe maruz kalan kişide deri dökülmesi ve yaygın bir şekilde deri kızarıklıkları görülmektedir.

Plak Tipi Sedef: Bu tür sedef hastalığının en sık rastlandığı sedef türevi olmaktadır. Genellikle dirsek ve diz bölgelerinde çıkan bu tip kızarıklık ve pullanmaların yanı sıra aynı zaman’da kabuk şeklinde de kendini gösteren bir türev olmaktadır.

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek

İçindekilerBesinlerle Kanserle Mücadele EtmekKANSER İLE ŞAVAŞMAK Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek Kanserle mücadele etmek için çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz