istanbul escort
Home / Manşet / Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler

Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan istatistikler sonucunda Türkiye, en çok sigara kullanan ülkeler arasında dünya sıralamasında 11’nci sırada yer alıyor. Özellikle de erkeklerin düşkün olduğu sigaranın kullanıcıları üzerinde büyük etkiler yarattığını, kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok ölümle sonuçlanabilen hastalıklara maruz bırakmaktadır. Eğer sigarayı bırakamayan biriyseniz, hemen aşağıda detaylı olarak sunduğumuz besinleri tüketerek bir nebze de olsa nikotinin zararlarından arınabilirsiniz.

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir?

Havuç: Kendi başına insan sağlığına oldukça faydalı olan havuç, antioksidan bileşenlerini içermektedir. Özellikle de havuç suyu tüketimi yapan bir sigara kullanıcısı vücuduna yerleşen nikotinleri rahatlıkla dışarı atabilmektedir. İçeriğinde A vitaminini kapsayan havuç, bu kapsamda ciltten nikotini söküp atıyor. Ek olarak yapılan araştırmalarda günde 1 adet yenen havuç akciğer kanseri olasılığını yarı yarıya düşürmektedir.

Su: Hayat kaynağımız olan su vücuttaki biriken nikotinleri dışarı atmakta en faydalı besindir. Günde en az 2-3 litre su tüketimi yapan bir tiryaki nikotin ve diğer sigara oluşumundan etkili olarak ortaya çıkan ölümcül hastalıkların önüne geçiyor.

Kivi: Bir portakalın iki katı kadar daha faydalı olan 1 adet kivi tüketici sayesinde bol miktarda C vitaminini vücudunuza entegre edebilirsiniz. Nikotine karşı tam bir savaşçı rolünde olan kivi içerisinde A, C ve E vitaminlerini bol miktarda barındırıyor.

Portakal: İçerdiği C vitamini sayesinde nikotini vücutta yok eden etkiye sahip olmaktadır. Tam bir sağlık deposu olan portakal, akciğer ve böbrekler hücrelerinin yenilenmesinde etkili olan şifa kaynağıdır. Öte yandan kan değerlerini arttırmakta ve kanın yenilenme sürecindeki en büyük destekçisi de olmaktadır.

Bal Kabağı: Kimimiz sevmez ama vücuttaki ölümcül hastalıkların destekçisi olan nikotini öldürmekte faydalı olan besinlerden biri de bal kabağı olmaktadır. Vücudun günlük %30 dilimlik A vitamini ihtiyacını bal kabağı tüketimi yaparak sağlayabilirsiniz. Öte yandan diğer sigaranın zararlarını azaltan besin türleri aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • Karalahana
  • Brokoli
  • Ispanak
  • Zerdeçal
  • Pancar
  • Zencefil

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

One comment

  1. kadın sitesi

    Bende koah hastasıyım ama bir türlü bu illetten vazgeçemedim, sürekli besinlerime dikkat ediyorum ama ne olacak bilmiyorum güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz