istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Sigarayı bıraktığınızda kilo alımınıza ne olur?

Sigarayı bıraktığınızda kilo alımınıza ne olur?

Sigara içiyorsanız ve bırakmayı planlıyorsanız, daha iyi bir karar olamaz. Ancak, sigarayı bırakmayı düşündüklerinde insanların ortak bir endişesinin kilo almak olduğunu biliyor muydunuz ? Yeni bir araştırma, bir kişinin nikotine bağımlılığının, bıraktıktan sonra ne kadar kilo alacağını belirlediğini göstermektedir.

Kilo alımı ve Sigara arasındaki bağlantı

Araştırma Japonya’da Kyoto Tıp Merkezi araştırmacıları sigarayı bırakmak kişilerde kilo almaya yol açan faktörleri inceledi. Sonuç olarak, bir insan ne kadar ağır bağımlıysa nikotine, bıraktıktan sonra kazandığı ağırlık o kadardı.
Çalışma günde ortalama bir paketten fazla içen yaşları 60 olan 186 katılımcıyı içeriyordu. Üç ay sonra, bu insanlar sigarayı bıraktı, daha çok nikotine bağımlı olan insanlar 2,5 kilo daha fazla kilo aldı.
Bu yüzden birçok insan tarafından sigarayı bırakma isteği, kilo almaları nedeniyle engelleniyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne kadar kilo alınır?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımı, iştah artışı, metabolizmanın azalması, fiziksel aktivitenin azalması ve vücuttaki yağ taşınmasını etkileyen lipoprotein lipaz aktivitesinin artması gibi çeşitli faktörlere bağlanır.
Aynı çalışma, ortalama olarak erkeklerin sigarayı bıraktıktan sonra yalnızca altı kilo yağ aldığını, kadınların ise yalnızca sekiz kilo aldığını buldu.
Bununla birlikte, sigarayı bıraktıktan sonra kazanılan ağırlık sadece üç yıl sürdü, sigarayı bırakmak ise uzun vadeli sağlık kararları için iyi.

Neden insanlar sigara içerken kilo kaybederler?

Tütünün herhangi bir şekilde kullanılması, metabolizmasını artırarak kişinin ağırlığını etkiler. Bunun yanı sıra, nikotin tüketimi bir dizi kanser, körlük, dejeneratif disk hastalığı ve iktidarsızlık ile kaplıdır.
Çalışmanın araştırmacıları, sigarayı bırakmaya çalışırken egzersiz ve sağlıklı beslenme ekleyin dedi. Sigarayı bırakma sonrası düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet eklemek, kilo almayı hafifletmeye yardımcı olabilir.
Diyet ve egzersiz sadece kilo alımını engellemekle kalmaz, aynı zamanda kalp problemleri ve aşırı kilo alımı ile ilişkili glikoz intoleransı riskini azaltmaya yardımcı olur.
Yani, sigarayı bırakma ile ilgili kilo alma konusunda endişeleriniz varsa, şimdi yapın. Ne kadar bağımlı olursanız, sonuç olarak o kadar fazla kilo alırsınız.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz