Home / Sağlıklı Yaşam / Sindirim Sistemini Düzenleyici Çaylar Nelerdir?

Sindirim Sistemini Düzenleyici Çaylar Nelerdir?

Sindirim Sistemini Düzenleyici Çaylar Nelerdir?

Sindirim sistemini düzenleyici çaylar nelerdir? Yemek hepimizin vazgeçilmezidir. Bazen öyle güzel yemeklerle karşı karşıya geliriz ki yedikçe yeriz ve bunun sonucunda da sindirim sistemimizin verdiği rahatsızlık ile karşı karşıya kalırız. İşte böyle durumlarda sindirim sistemimizi düzenleyen çaylar ortaya çıkar. Bunlardan bahsederek yemek yerken rahatsızlık duyacağımızdan endişe ettiğimiz sindirim sistemi rahatsızlığını dert etmeden yemeye devam edebiliriz. Sindirim sistemimizi düzenleyen çaylarda birisi Zencefil çayıdır. Zencefil çayı içerisindeki maddeler sayesinde sindirimin hızlanmasına ve midedeki ağırlık hissinin azalmasına sebep olur. Zencefil çayı yapılırken papatya ve limondan da yararlanılır. Bir litre su içerisine dilimlenmiş bir adet limon atılır ve zencefil parçaları eklenir ve hemen arkasından papatya çayı eklenerek yapılır.

Zencefil çayının yanı sıra sindirimde etkili bir çaydan daha bahsetmeden geçmememiz gerekir. Papatya herkesin de bildiği gibi bizlere verdiği bitkisel yararları ile bilinir. Papatyanın içerisinde bulunan maddeler mide yanmasını ve midedeki ağırlık hissinin azalmasına yardımcı olur. Papatya çayı tek başına etki edemeyeceği için bunu daha da etkili hale getirmek için papatyanın yanında papatya kadar etkili nane de kullanılır. Papatya ve nane yan yana geldiğinde sindirimde yararlı bir çay halini alır. Papatya çayını yaparken bir miktar su kaynatılır ve su kaynadığı anda altı kapatılır. Sıcak suyun içerisine biraz papatya ve nane atılır. Biraz bekledikten sonra çay içilir. Herkesin de görebileceği gibi güzel bir etki ile karşı karşıya gelinir.

Sindirim sistemimiz rahatlasın derken kullandığımız ürünün tadı da bizim için önemlidir. Boldo çayı hepimizin de bildiği gibi güzel tadıyla çayı içerken sıkıntı yaşayamayacağımız bir sinirim sistemi ürünüdür. Boldo çayı karaciğerin çalışmasına ve yağlı yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olur. Boldo çayını yapabilmek için önce biraz su kaynatılır. Su kaynadıktan hemen sonra içerisine boldo yaprağı atılır ve deminin çıkması beklenir. Çayın demi çıktıktan hemen sonra sindirim rahatsızlığı olan kişi çayı içer ve sindiriminde ki rahatlamayı fark eder. Sindirime yardımcı olan bu çaylar vazgeçemediğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz yemekleri yedikten sonra daha da hafif bir mide ile devam edebilmemizi sağlar.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz