Sivilce Nasıl Oluşur – Sivilce Nasıl Geçer
Home / Kişisel Bakım / Cilt Bakımı / Sivilce Nasıl Oluşur – Sivilce Nasıl Geçer
Sivilce Nasıl Oluşur – Sivilce Nasıl Geçer
Sivilce Nasıl Oluşur – Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Oluşur – Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce ciltte çıkan kırmızı veya ucu beyaz olan genelde ergenlik döneminde çıkan izlerdir. Diğer adı aknedir. Peki sivilce nasıl geçer ve sivilce nasıl oluşur.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinin cilde açılan kanalları vardır.Bu kanallarının tıkanması sonucu akne ortaya çıkar. Bu yağ bezleri sebum adında bir madde salgılar. Sebum cildi korumayla görevlidir. Sebum kıl köklerinden dışarıya çıkamadığı zaman akne oluşur. Tıkanık olan kıl kanallarının içerisinde biriken sebum ölü hücrelerin kanallardan atılmasına neden olur ve tıkanıklığa yol açar. Böylece bakterilerin üremeleri için en uygun ortamlardan biri oluşur.

Sivilce Nasıl Oluşur

Kanallarda tıkanan bakterilerin çoğalmasıyla, kızarıklık,şişik ve ağrılar oluşup iltihaplanma meydana gelir. Belli bir zaman sonra akne patlayarak,iltihap dışarı akmaya başlar.

Sivilce Oluşumunu Artıran Faktörler Nelerdir?

Sivilce sadece ergenlik döneminde çıkmaz, yaygın olarak ergenlik döneminde çıkar fakat bu sadece bir etkendir, bununla birlikte bir kaç etken daha bulunmaktadır. Derimizde yaşayın P.acnes adli bakteri çoğaldığı zamanda akne oluşur.

 • Anne ve babada akne olması çocukta da görülme ihtimalini artırır.
 • Hormonlarında akne üzerinde etkisi oldukça fazladır. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen gurubu hormonların artmasıyla deri bu hormonlara karşı hassas hale gelerek akne oluşumuna neden olur.
 • Makyaj ciltteki gözenekleri kapatarak akne oluşumuna neden olur.
 • Güneş ışığı aknelerin iyileşmesinde önemli bir rol oynar fakat uzun süre güneşte kalmak ciltte leke oluşumuna neden olur.
 • Terlemek aknelerin azmasına neden olduğundan daha fazla akne oluşturur.
 • Çok baharatlı yiyecekler
 • Düzensiz uyku
 • Aşırı stres
 • Aknelerin sıkılmasıyla ortaya çıkan iltihap akıntının bulaştığı yerde akne çıkma olasılığı yüksektir.

Sivilce Nasıl Geçer?

En önemlisi cilt temizliğidir.Cilt en az sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa cildi tahriş etmeyecek şekilde düzenli olarak yıkanmalıdır.

Ayrıca 3 günde bir yapılacak olan kil maskesi, cildin yağlardan arınmasını sağlar.
Haftada bir kez yapılacak olan buhar banyosu ciltteki gözenekleri genişleterek siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Yüzdeki akneyi örnek vermek gerekirse yüzünüze bir havlu örtün ve yüzünüzü kaynar suyun buharında 10 15 dk tutarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Yanlış dermatolojik uygulamalar körlüğe bile neden olabilir

Yanlış dermatolojik uygulamalar körlüğe bile neden olabilir Geçtiğimiz 2017 yılının Aralık ayında Ankara’da gerçekleşen DUSEK …

2 comments

 1. kadın sitesi

  Sivilcelerle kesinlikle oynamayın. Sivilce çıkan yere clindoksil diye bir krem var eczanelerden reçetesiz alabiliyorsunuz ondan alın sivilce çıkan yere günde 2 kere sürün sabah akşam. 2 3 güne kendi kendine kuruyup gidecek. Ama sadece sivilce olan yerelere uygulayın çünkü asit bazlı bir krem olduğu için yüzünüzü gereksiz yere deforme edebilir.

 2. kadın sitesi

  sivilce dediğimiz akne metabolizmanın bakteri savaşıdır aslında.bu yüzden onları kurutmak cildimize zarar vermeden kurutmak bizim elimizde..zigavus kil maskesi aktif akneleri kurutucu özelliği ile bilinir.o iltihaplı bölgeyi hassas bir şekilde kurutur.ve bakım yapar..haftada iki kez uygulamanız yeterli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz