Ana Sayfa / Kişisel Bakım / Cilt Bakımı / Sivilceler Nasıl Yok Edilir?

Sivilceler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce nedir? Nasıl Oluşur?

Sivilceler nasıl yok edilir ; sivilceler, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin sık yaşadığı sağlık problemlerdendir. Kısaca, tüy kökünün veya yağ bezlerinin iltihaplanması ile meydana gelir. Hormon düzensizlikleri de sivilce oluşumunda etkendir. Ergenlik dönemindeki görülme sıklığı %80 civarındadır. Ergenliğin sonlarına doğru sayıları azalmakta ve ergenlik sonrasında genellikle tamamen kaybolmaktadır.

 

Gebelik dönemlerinde hormonal düzensizlikler meydana geldiği için, hamile kadınlarda da sivilce oluşabilir.

 

Ciltte bulunan yağ bezleri, yağ dışında keratin ve epitel birikintisi içerir. Yağlı ciltlerde ve hormonal düzensizliklerde, normalden fazla yağ üretilir ve bu sebeple ciltte yağ birikmesi söz konusu olur. Ölen deri hücreleri ile birlikte, biriken bu yağlar cilt üzerindeki gözeneklerde dolmaya başlar. Eğer cilt temizliği düzgün yapılmazsa, dolmaya başlayan gözeneklerde bakteriler de kendini gösterir. Bakterilerin çoğalması sebebiyle dolan gözeneklerde iltihaplanma baş gösterir. Takiben kızarıklık ve sivilce oluşumu meydana gelir.

 

 Sivilcenin Tedavisi

 

Doğal yollardan sivilce tedavisinde yaygın olarak kullanılan madde sirkedir. 1 yemek kaşığı sirke 2 yemek kaşığı su ile karıştırıldıktan sonra temiz bir pamuk vasıtasıyla sivilcelere sürülür ve bu bölgenin kuruması beklenir. Sonra bu bölge yıkanıp nemlendirici uygulanır. Sivilceler geçinceye kadar bu işleme devam edilir.

 

Patates te sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Çiğ bir patates ortasından kesildikten sonra sivilceli bölgeye sürülür. Ardından 15-20 dakika sonra bu bölge yıkanır. Bunu günde birkaç kez yapmak sivilcelerin yok olmasına yardımcı olacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bebek pudrasının cilde faydaları nelerdir ve ne gibi etkiler bırakmakta olduğunu konumuzu takip ederek bilgi edinebilirsiniz. Öncelikle bunu algılayabilmek adına bebekleri ele alabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir