Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Siyah Çay veya Filtre Kahve: Hangisi Daha İyi?

Siyah Çay veya Filtre Kahve: Hangisi Daha İyi?

İnsanlar çay veya  kahve insanı olarak ikiye ayrılmaktadır ve günlük olarak çay ve kahve ikilisinden  biriyle karşılaşması mümkündür.Sonuç olarak kim daha fazla yarar sağlıyor merak ediyorduk – siyah çay severler veya filtre kahve severler? İşte ne bulduk.

Siyah Çayın Yararları

Rahat kış içeceği sizi sıcak tutmak için gerçekten iyidir. Ayrıca, kimyasalların sisteminize girmesini önleyen bir tür antioksidan olan polifenoller içerdiğinden, antioksidanları artırarak bağışıklık seviyenizi arttırdığı da bilinmektedir. Polifenoller ayrıca bakterilere neden olan plaklarla mücadelede, kemiklerinizi güçlendirmede ve hatta yumurtalık kanseriyle mücadelede yardımcı olur.

Yukarıdakilerin yanı sıra, siyah çay alkilamin antijenleri ve tanenlerden zengindir. Bu ajanlar ayrıca daha iyi bir bağışıklık sağlar ve bağırsaklarınızı güçlendirir. Çaydaki kafein içeriği söz konusu olduğunda, kahve ile karşılaştırıldığında, neredeyse yarıya oranla daha az kafein içerir.

Filtre Kahvenin Yararları

Filtre kahve genellikle spor salonuna gidenlerin en çok tercih edilen tercihidir. Çoğu zaman kötü bir içecek olarak görülse de, filtre kahvenin sayısız yararı vardır. Sabah içmek daha uzun bir yaşam ile ilişkilidir. Siyah çay gibi, bu potasyum ve magnezyumun yanı sıra antioksidanlar da içerir.

Siyah çayın ayrıca Parkinson, bazal hücreli karsinom, Alzheimer ve kadınlarda özellikle  kadınlarda diyabet, erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda endometriyal kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağladığı görülmektedir.

Yani Siyah Çay mı Yoksa Filtre Kahve mi?

Dürüst olmak gerekirse, bu sadece getirmek istediğiniz faydalara bağlıdır. Her ikisinin de kendi hakları bakımından sayısız faydası vardır. Ancak, var olan tek bir önemli fark var, yani her ikisinin de içerdiği kafein miktarındaki fark. Kahveler çayla karşılaştırıldığında iki kat kafein içerir (1/4 litre 80-90 miligram içerir) (aynı miktarda 40-45 miligram).

Bu nedenle, sabah bütün vücut organlarınızı uyandırabilen veya antrenmandan önce size gerekli desteği veren bir içecek arıyorsanız, o zaman kahve sizin cevabınızdır. Ancak, sadece gündüz uyuşukluğundan uzaklaşmak ya da kış akşamlarında kendinizi sıcak tutmak istiyorsanız, o zaman çay sizin tercihiniz olmalıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekilerŞeker Nereden Doğdu?Şeker Neyden Oluşur?Şeker Nasıl Yapılır?Rafine Şeker Sizin için Neden Kötü?Şeker Hakkında İyi Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz