soğuk algınlığına karşı bitkisel tedavi
Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Çözüm

Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Çözüm


Soğuk algınlığı, vücudumuzun bakterilere ve virüslere karşı göstermiş olduğu soğuk ve sıcaklarda oluşan tepkilerdir. Boğaz ağrısı, ateş,burun ve geniz akıntısı, kas ağrıları ve öksürük gibi belirtileri vardır. Soğuk algınlığında doktorların önermiş olduğu antibiyotikleri kullanmalıyız.

Soğuk algınlığı, metobolizmanın zayıfladığı zamanlarda çok daha geç iyileşir. Bu sebepten dolayı eskilerden beri kullanılan organik tedavi yöntemlerine başvurulur. Bunlardan en önemlileri nane ve ıhlamurdur.

Ihlamur kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığından ve yaygın salgın hastalıklardan korunmak ve bu hastalıkların tedavileri için tüketilmektedir. Daha fazla verim almak için ıhlamura bal ve limon eklenebilir. Balın yardımıyla vücudun direnci hastalıklarla mücadele için arttırılır. Balın doğal bir antibiyotik olması ıhlamurun etkisini iki katına çıkarır. Yalnız bal haşlanmış veya çok sıcak suda özelliği kaybeder. Bu yüzden ıhlamura karıştırılmadan önce mutlaka suyun soğumasının beklenmesi gerekir.

Adaçayının faydaları başta sindirim sistemi sorunlarına ve hafızayı güçlendirmeye yönelik olarak kullanımı olmak üzere dahili enfeksiyonlardan koruma, terlemeyi azaltma ve saç bakımına kadar pek çok alanda görülmekte. Adaçayı sadece kurutulmuş yapraklarla hazırlanan çay şeklinde değil taze yapraklardan özü çıkarılarak hazırlanan yağ şeklinde de kullanılmakta. Ancak yağı daha kuvvetli ve konsantre olduğu için kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Ayrıca Ada çayı boğazı yumuşatarak bademciğin inmesine yardımcı olur. Bir cezveye yarım elmayı kabuğuyla beraber 4e bölüp atıyoruz,biraz tarçın ve bal ekleyip 7-8 dakika kaynatıyoruz ve sıcak tüketiyoruz.Bu karışımın öksürüklü hastalarda işe yaradığı görülmüştür.

Soğuk algınlığında en önemlisi yatıp dinlenmektir.Sırtımızı ve ayaklarımızı sıcak tutmak ve terlediğimiz zaman soğuk sular içmemek ve üzerimizi değiştirmemiz lazımdır.Soğukların artmasıyla birlikte kendimizi korumaya alıp, sıcak tutacak yünlü kıyafetler giymeliyiz.Bol bol meyve ve sebze tüketip vitaminlerimizi almalıyız.eğer tedbirlerimizi alırsak, vücudumuzu korursak hastalanmamıza mani olmuş oluruz.ama yinede soğuk algınlığı gibi oluşan durumlarınızda doktorunuza başvurup size önerdiğimiz tedavi yöntemlerini uygulayınız.

Bitkisel tedaviler gebeliğin bazı evrelerinde düşüğe neden olabileceğinden, kesinlikle doktorunuzdan onay almanız  gerekecektir.


Check Also

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir

 Sigara şüphesiz insanların sağlığını kötü yönde etkileyen en büyük sebepleri arasında başrol oynuyor. Buna yönelik insanlar ders alacağı yerde her geçen gün sigara kullananların sayısı daha da artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz