Home / Kişisel Bakım / El ve Ayak Bakımı / Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Topuk çatlaklarına bitkisel çözüm, bay ve bayanlar arasında oldukça yaygın olan bir problemdir.  Topuk çatlakları nedeni ile kişilerin yaşam standartları oldukça düşmektedir ve ağrılı ve zor bir şekilde yürümelerine neden olmaktadır. Topuk çatlakları, topuklarda kanamalara ve çok ağrılı durumlara neden olmaktadır. Topuk yaraları eğer tedavi edilmezse daha da derinleşip enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

Topuk çatlaklarına çok fazla neden olmaktadır. Topuğun yeterince nemlendirilmemesi sonucunda topuk pürüzlü bir yüzeye sahip olmaktadır ve bu kuruluk sebebi ile topuk derisi çok fazla kalınlaşmaktadır. Vücudumuzda bulunan yağ tenimizin yumuşak kalmasına sebep olmaktadır. Topuk yeteri kadar nemli olmazsa kurumaktadır ve bu nedenle çatlamalar başlamaktadır. Ayrıca vücudumuzda bulunan eksik vitamin, mineral ve çinko eksikliği de topuk çatlamalarına sebep olmaktadır. Kişiler çok fazla ayakta kaldıklarında topuklarında baskılar oluşmaktadır ve bu nedenle topuklarda çatlamalar olabilmektedir. Vücudumuz yaşlandığında ise elastikliğini kaybetmektedir. Bu nedenle çatlaklar çok fazla oluşmaya başlamaktadır. Doğru ayakkabı seçimi ise topuk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayağın arka kısımlarını açıkta bırakan ayakkabılar topuk altında olan yağların yanlara doğru yayılmasına sebep olmaktadır. Ayağa gerekli bakımlar yapıldıktan sonra sandalet veya terlik gibi ayağın arkasını açıkta bırakan ayakkabılar giyilmeden önce gerekli bakımlar yapıldıktan sonra hiçbir rahtsızlığa sebep olamadan giyilebilmektedir. Topuk çatlaklarına sebep olan bir başka neden ise ciltte oluşan bazı hastalıklardır bu hastalıklar ise ayak mantarı gibi cilt hastalıklarıdır. Günümüzün hastalığı olarak bilinen obezite ise topuk çatlaklarının başlıca sebeplerindendir. Vücut ağırlığı topuğa aşırı baskı uyguladığında topuklar çatlamaktadır. Hijyen ise ayak bakımı için oldukça önemlidir. Hijyenik olmayan durumlarda ayak topukları hemen çatlamaktadır.

Topuk çatlaklarında oldukça fazla bitkisel çözüm bulunmaktadır. Doğadan gelen birçok bitki topuk çatlaklarını iyileştirmektedir. Aynısefa çiçeği yağı ve sarı kantaron yağı cildin çabuk yenilenmesine neden olduğu için topuk çatlaklarına çok iyi gelmektedir. Zeytinyağı ise cildi oldukça fazla yumuşatmaktadır. Ayaklara zeytinyağı sürüldükten sonra streç film ile kaplandığında oldukça etkilidir. Ayrıca gül losyonu hem topuk çatlakları için hem de tırnak bakımı için oldukça faydalıdır.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Tırnak Mantarı Oluşumu

İçindekilerTırnak Mantarı Nedir? Tırnaklar resimde görüldüğü gibi ise tırnak mantarı oluşumu vardır. Tırnak Mantarı Nedir? Onikomikoz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz