Home / Sağlıklı Yaşam / Hastalık / Topuk Dikeni Ve Tedavisi

Topuk Dikeni Ve Tedavisi

TOPUK DİKENİ NEDİR?

 

Topuk dikeni bir adet kemik deformasyonudur. Genellikle bir ayağın altında bulunan tendomun kısalması sonucu ortaya çıkar. Genel kültür açısından Latincesini bilmekte de fayda var; bu hastalığın Latince ismi ise epin calcaneid’ir. Ayakta çivi veya iğne batmış gibi bir his ortaya çıkartır. Fazla ayakta durmak, şeker ve diyabet, fazla kilo, ayak bakımına gereken önemi göstermemek, düztabanlık, uzun süre yalın ayak yürümek ve sert ayakkabılar giymek topuk dikenine sebebiyet verir.

 

 TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ

 

Topuk dikeni oluştuğu anda belirti vermez ancak iltihaplanma başladıysa özellikle sabahları topukların üzerine basıldığında diken batmış gibi bir ağrı hissedilebilir. Aynı zamanda çoğu insanda ayak kokusuna sebep olduğu da gözlemlenmiştir. Ayaklarınızın yorgunluktan ağrıdığını düşünüp dinlendirmek isteyebilirsiniz, ama eğer dinlendirdikten sonra ayağa kalktığınızda hala şiddetli bir şekilde batma hissi yaşıyorsanız topuk dikeninden şüphelenebilirsiniz.

 

 TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ

 

Elbette şüphelerinizden sonra doktora gitmenizde fayda var, bir röntgen ile hemen teşhisi konulur. Topuk dikeni tedavisinde ilaçlar, ortopedik tabanlıklar ve çok mecbur kalınırsa ameliyat yöntemi uygulanır. Çünkü topuk dikeni bir an önce iyileştirilmezse hastanın günlük hayatında büyük zorluklar yaratır. Ağrılar yayılarak artar ve yürümekte zorluk yaşanır. Bunun bir an önce önüne geçilmesinde fayda vardır.

 

 TOPUK DİKENİ OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN

 

Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle topuk dikeninin oluşmasına engel olabilirsiniz. Bunun için;

 

-Ortopedik ayakkabılar giymek

-Aynı ayakkabıyı her gün giymemeye özen göstermek

-İçi ılık su dolu kaba biraz karbonat ekleyip en az 20 dakika ayaklarınızı bu suda bekletmek

-Fazla kilolardan kurtulmak

-Ayak bakımına özen göstermek

-Ayakta fazla durmamaya gayret etmek

-Ayaklarınıza bitkisel yağlarla masaj yapmak

-Aynı çorabı ve aynı ayakkabıyı uzun süre giymemek

-Tırnak kesimine dikkat etmek

 

 TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE EVDE UYGULANABİLECEK ALTERNATİF YÖNTEMLER

 

Vicks ve balı karıştırın, macun haline gelen karışımı ayağınıza gece yatmadan önce sürdükten sonra üzerine buzdolabı poşeti veya bir naylon geçirin daha sonra üstüne çorap giyip yatın, uyandığınızda çorabı çıkarıp karışımı silin ama yıkamayın. Bu işlemi 3 gece tekrarlayın.

Bir parça havluyu elma sirkesine batırıp ayağınıza sarın, gün boyu ayağınızda kalsın ve havluyu kuru tutmamaya özen gösterin. Bu tedaviden sonuç almak için en az bir hafta tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağını biraz ısıtarak sorunlu bölgeye masaj yapın. Her gece yatmadan önce bu işlemi tekrarlayın.

 

 TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE EGZERSİZLERİN DE YERİ ÇOK ÖNEMLİ!

 

-Bisiklet sürmek ve yüzmek topuk dikenine en faydalı egzersizlerdendir.

-Ayak tabanınızda tenis topu veya içi su dolu pet şişe çevirmek, tabanı düz tutmamanızı sağladığından size yardımcı olacaktır.

-Yere sırtüstü uzanıp ayakuçlarınıza geçirdiğiniz bir egzersiz lastiği veya havlu yardımıyla bacaklarınızı aşağı yukarı hareket ettirmek de topuk dikenine iyi gelecek bir egzersizdir.

 

Bu alternatif çözümlerden sonuç alamadığınız takdirde yapılacak en iyi şey bir hekime görünmektir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek

İçindekilerBesinlerle Kanserle Mücadele EtmekKANSER İLE ŞAVAŞMAK Besinlerle Kanserle Mücadele Etmek Kanserle mücadele etmek için çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz