Home / Sağlıklı Yaşam / Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı

Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı

Sağlıklı ve etkili bir uyku almak genel refahınız için gerekli bir faktördür. Uyku eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir ve günlük ruh halinizi ve motivasyonunuzu da oldukça etkileyebilir. Uyku eksikliği tehlikeli olabilir ve çocuk bakım görevlerinde dikkatsizlik nedeniyle kazalara neden olabilir . Bununla birlikte, uykunuzu iyileştirmenin yolları vardır ve rahat bir uyku pozisyonu bulmak, daha hızlı uykuya dalmanın, uykuda kalmanın ve huzursuzluğu azaltmanın en etkili yollarından biridir.

Uyku Pozisyonu Neden Önemli?

Dinlenme ihtiyaçlarınız, vücut tipiniz ve tıbbi durumunuz için doğru uyku pozisyonunu bulmak, aldığınız uyku miktarını ve kalitesini artırabilir. Uyku pozisyonu, özellikle omurganızın hizalanması ve boyun veya sırt ağrısından kaçınmak söz konusu olduğunda, çeşitli nedenlerden dolayı önemli olabilir. Omurganıza baskı yapan veya boynunuzu doğal olmayan bir pozisyona sokan bir pozisyonda uyuduğunuzda, gün boyunca sizi etkileyen ağrı ve ağrılarla huzursuz olabilir veya uyanabilirsiniz. Uygun uyku pozisyonu, huzursuzluğu ve horlamayı da azaltabilir, bu da zihninizi ve vücudunuzu dinlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz derin uykuya da yol açabilir. Ağır horlama, düzenli solunum düzenini kesintiye uğratan ve vücuda ve beyine oksijen akışını engelleyebilen uyku apnesine bile yol açabilir. Bu, zaman içinde geniş kapsamlı tıbbi sorunlara neden olabileceğinden, rahat ve sağlıklı bir uyku pozisyonu bulmak genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Önce Doktorunuzla Görüşün

Farklı uyku pozisyonlarını denemeden önce doktorunuzla veya bir uyku merkezi uzmanıyla bir randevu almak isteyebilirsiniz. Bu uzmanlar, yetersiz uykunun zihinsel ve fiziksel sağlığınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir ve huzurlu uykuyu sağlayacak bir uyku pozisyonu önerebilir. Bu, özellikle kalitenizi dinlendirmeyi etkileyen kronik bir sağlık sorunundan şikayetçiyseniz, özellikle yararlı olabilir. Birçok hastalık uykuyu kesebilir ve uykuya dalmayı giderek zorlaştırır. Uyku uzmanları, hangi uyku pozisyonunun size en iyi şekilde fayda sağlayacağını keşfetmek için bir testler uygulayabilir. Ayrıca genel doktorunuzdan uyku problemlerinizin kökenine ulaşmak için yardım alabilirsiniz. Onlara ne kadar fazla bilgi verebilirseniz, bulguları sizin için daha uygun bir uyku pozisyonu bulma konusunda daha etkili olabilir.

Mevcut Uyku Konumunuzu Gözden Geçirin

Kas krampları, boynunuzdaki bükülmelere neden olan ve sabaha karşı ağrıyan bir pozisyonda uyuyarak kendi dinlenmenizi işkence haline getiriyor olabilirsiniz. Uyurken, vücudunuzun pozisyonunun ve bu şekilde uyuya kalmanız durumunda sizi nasıl etkileyebileceğinin farkında olun. Nasıl uyuduğunuzu incelemek ve değiştirmek için bilinçli bir çaba harcamak, dinlenmenizi iyileştirebilir ve sabahları daha rahat hissetmenize neden olabilir.

Yatak Odası Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Uykuya daldığınız pozisyonun yatak odanızın rutini ile ilgisi olabilir. Sırtüstü uykuya dalmak, yastığa yaslanmak, çünkü televizyon seyrediyor ya da okuyorsunuz, uykuya dalma nedeniyle oturmuş horlama ve sırt ağrıları artırabilir. Bununla birlikte, yatma zamanı alışkanlıklarınızı değiştirmek, daha rahat bir uyku pozisyonu bulmanıza yardımcı olabilir. Yatağa giderken, televizyonu kapalı bırakmak için bir alışkanlık haline getirin. Yatmadan önce beyinleri uyarmadan ve uykuya dalmayı zorlaştırmadan önce ekranları izlemekle kalmaz, zaman içinde sirkadiyen ritimleri etkileyebilir ve hatta uykusuzluğa neden olabilir. Yatakta okumak gevşemenize yardımcı oluyorsa, bir zamanlayıcı ayarlayın ve 20 ila 30 dakikadan fazla bir süre boyunca okumayın. Daha sonra, önerilen uyku pozisyonunuza geçin, böylece optimum konforda uykuya dalın.

Yastığını Değiştirmek İçin Vakit Kaybetme

Yastığınızın şekli ve hissi uyku pozisyonunda önemli bir etkiye sahip olabilir. Bazı yastıklar belirli pozisyonlar için tasarlanmıştır ve daha iyi uykuya katkıda bulunabilir. Yanınızda uyuyorsanız, o zaman bu belirli pozisyon için mükemmel bir yastık seçeneği aramak, omurilikte yanlış hizalamayı ve ağrıları ve ağrıları giderebilecek diğer sorunları azaltabilir. Dinlendirici, yenilenen uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığı korumada önemli bir faktör olabilir. Böyle bir uykuyu teşvik eden bir uyku pozisyonu bulmak biraz zaman ve sabır alabilir, ancak getirebileceği uyku kalitesi buna değer olabilir.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Erken Yaşlanmaya Neden Olan Besinler

Erken yaşlanma fobisi hem erkek, hem de kadınların korkulu rüyası halini alıyor. Buna yönelik olarak genellikle psikoloji, ruhsal sorunlar ve çok dert veya sıkıntı gibi faktörler insanı etkilerken, aynı zamanda birtakım yiyeceklerde insanı erken yaşlanmaya yönelik süreçlere zorluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz