Home / Sağlıklı Yaşam / Vitamin Eksikliği Belirtileri

Vitamin Eksikliği Belirtileri

İyi sağlık için yeterli miktarda vitamin ve mineral gereklidir ve hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur. Belirli bir vitamin veya mineralde bulunmayan kısıtlayıcı bir diyeti takip ederken eksiklikler ortaya çıkabilir. Çok çeşitli gıdalar tüketiyorsanız, çoğu vitamin ve mineral eksikliğinin gelişmesi olası değildir. Düzensiz yemek veya çok çeşitli yiyecekler yemek yeme eksikliklere neden olabilir. Vitamin eksikliği belirtileri çizelgesi, vitamin ve minerallerin, eksiklik belirtilerinin ve diyet kaynaklarının işlevleri için yoğunlaştırılmış bir referans kılavuzu sunar. Vitaminler önce alfabetik sırada, sonra minerallerde listelenmiştir.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Tablosu

Vitaminler

A vitamini (Retinol)

Fonksiyonlar:Sağlıklı görme için gerekli, embriyo ve fetus gelişimi için gerekli olan, bağışıklık sistemi işlevi için önemli olan hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur, cildin sağlığını destekler ve ayrıca yaraların iyileşmesinde ve kemik oluşumunda rol oynar.
Eksikliği Belirtileri:A vitamini eksikliği, aksi halde nyctalopia olarak bilinen, gece körlüğü olan erken bir semptom olan önlenebilir bir körlük nedenidir. Diğer semptomlar zayıflamış bağışıklık sistemi, tiroid fonksiyon bozukluğu ve frynoderma olarak bilinen bir cilt hastalığıdır.
Nereden Alınır:Tavuk ve dana karaciğeri, yumurta, tereyağı, süzme ve diğer süt peynirleri gibi süt ürünleri, tam yağlı süt yoğurt ve tam yağlı süt. A vitamini ayrıca vücutta koyu yeşil yapraklı sebzelerde, havuçta, tatlı patateslerde, balkabağında, kayısında, kavunda, mangoda ve şeftalide bulunan beta-karotenden de elde edilebilir.

B1 Vitamini (Tiamin)

Fonksiyonlar:Sağlıklı bir metabolizma ve enerji seviyeleri için önemlidir, besinleri her hücrede enerji için kullanılan ATP’ye dönüştürmek için gereken karbonhidratın enerji dönüşümüne yardımcı olur. Sinir sisteminin işlevinde rol alan sağlıklı kalp fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur ve vücudun strese karşı direncini destekler
Eksikliği Belirtileri:Tiamin eksikliği nadir olsa da, semptomlar arasında yorgunluk, depresyon, sinirlilik, baş ağrısı, mide bulantısı, karın rahatsızlığı, sadece şiddetli tiamin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalığa neden olan karbonhidratları sindirmekle ilgili sorunlar bulunur.
Nereden Alınır:Sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları, karaciğer gibi organ etleri, kepekli tahıllar, kahverengi pirinç, buğday tohumu, kepek, bira mayası, karabiber pekmezi, fındık, fasulye, tohum ve spirulina. Pirinç, makarna, ekmek ve tahıl taneleri gibi tahıl ürünleri, tiamin ile sentetik olarak zenginleştirilir.

B2 Vitamini (Riboflavin)

Fonksiyonlar:B2 vitamini bir antioksidandır, sağlıklı bir sinir sistemi, cilt, karaciğer, gözler ve saç için gerekli olan yağ ve amino asitleri işlemek için kullanılan ATP üretimi için kritiktir. Takviye kataraktın önlenmesine yardımcı olabilir, migren sıklığını ve migren bölümlerinin uzunluğunu azaltabilir.
Eksikliği Belirtileri:Boğaz ve ağız astarının kızarması ve şişmesi, boğaz ağrısı, ağız ve dudak köşelerinde yaralar veya çatlaklar, iltihaplı ve kırmızı dil, cilt bozuklukları.
Nereden Alınır:Organ etleri, bira mayası, yabani pirinç, kepekli tahıllar, badem, buğday tohumu, süt, mantar, yoğurt, soya fasulyesi, brokoli, yumurta, ıspanak ve brüksel lahanası,

B3 Vitamini (Niasin)

Fonksiyonlar:Enflamasyonu baskılar, çeşitli seks hormonları oluşturmaya yardımcı olur, dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur, sağlıklı bir sinir sistemi, cilt, karaciğer, gözler ve saç için gerekli olan protein ve yağları metabolize eder. Takviye kolesterol profilini iyileştirebilir, diyabette kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve osteoartrit semptomlarını azaltabilir.
Eksikliği Belirtileri:Yorgunluk, zayıf kan dolaşımı, depresyon, hazımsızlık, kusma ve canker yaraları. Ciddi niasin eksikliği, pullu ve çatlak cilt, ishal ve demans gibi semptomların bulunduğu bir durum olan pellagra ile sonuçlanabilir.
Nereden Alınır:Sığır böbrek, sığır karaciğeri, ton balığı, kılıçbalığı, somon, bira mayası, pancar, ayçiçeği tohumu ve yer fıstığı.

B5 Vitamini (Pantotenik asit)

Fonksiyonlar:B5 Vitamini, kolesterol sentezi için vücudun ihtiyaç duyduğu enerji olarak kullanılacak yağları ve karbonhidratları parçalamak için gereklidir, stres ve cinsiyetle ilgili adrenal bez üretim hormonları için de önemli olan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. nörotransmitter asetilkolin ve sindirim sisteminin sağlığı için önemlidir.B5 Vitamini takviyeleri, stres, spor performansı artırma ve romatoid artrit tedavisi için önerilmiştir.
Eksikliği Belirtileri:Nadir olmasına rağmen, B5 Vitamini eksikliği belirtileri uykusuzluk, yorgunluk, depresyon, kusma, sinirlilik, yanma ayakları, mide ağrıları ve üst solunum yolu enfeksiyonları olabilir.
Nereden Alınır:B5 vitamini çok çeşitli yiyeceklerde bulunsa da, işlendiğinde kaybolur, bu nedenle taze yiyecekler dondurulmuş ve konserve veya rafine yiyeceklere kıyasla daha fazla B5 vitamini içerir. B5 vitamininin iyi besin kaynakları karnabahar, mısır, bira mayası, lahana, domates, brokoli, avokado, mercimek, baklagiller, yumurta sarısı, sığır eti (özellikle böbrek ve karaciğer gibi organ etleri), ördek, hindi, tavuk, ayçiçeği tohumu, yerfıstığıdır. bezelye, soya fasulyesi, süt, tatlı patates, tam tahıllı ekmek ve tahıllar, buğday tohumu, somon ve ıstakoz.

B6 Vitamini (Piridoksin)

Fonksiyonlar:B6 Vitamini, enerji üretmek için kullanılan gıda glikoz dönüşümüne yardımcı olur. Nörotransmiter, hormon ve protein yapımında önemli bir rol oynar. Beyin fonksiyonu ve gelişimi için gereklidir ve hormon norepinefrin ve serotonin gibi hormonları ve ayrıca melatonin hormonunu düzenleyen vücut saatini etkileyen ruh halinin üretilmesine yardımcı olur. Kalp hastalığı ile ilişkili amino asit olan kan homosistein seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. B6 vitamini, B12 vitamini emilimi için ve bağışıklık sistemi hücrelerinin ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir.
Eksikliği Belirtileri:Şiddetli B6 vitamini eksikliği nadir olmakla birlikte, çalışmalar özellikle yaşlılarda ve çocuklarda hafif noksanlığın yaygın olduğunu göstermektedir. Ağır eksiklik semptomları arasında sinirlilik, kas zayıflığı, depresyon, sinirlilik, kısa süreli hafıza kaybı ve konsantre olma zorluğu vardır.
Nereden Alınır:B6 vitamininin iyi besin kaynakları arasında karaciğer, hindi, tavuk, somon, ton balığı, karides, peynir, süt, fasulye, mercimek, havuç, ıspanak, kepek, buğday tohumu, kahverengi pirinç, tam tahıllı un, ayçiçeği tohumu ve muz bulunur.

B7 Vitamini (Biotin)

Fonksiyonlar:Eskiden H vitamini olarak adlandırılan B7 Vitamini, yaygın olarak biyotin olarak bilinir. Yiyeceklerden enerjinin metabolize edilmesi ve yağların, karbonhidratların ve proteinlerin parçalanması için gerekli dört enzime yardımcı olmak için gereklidir. Aynı zamanda normal embriyonik gelişim için de hayati öneme sahiptir, bu onu hamilelikte önemli bir besin yapar. Biotin ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığı için önemlidir.
Eksikliği Belirtileri:Nadir olmasına rağmen, biyotin eksikliği belirtileri yorgunluk, iştahsızlık, kuru pullu cilt, saç dökülmesi, macenta renkli ağrılı ve şişmiş dil, çatlak ağız köşeleri, kuru gözler, depresyon ve uykusuzluğu içerir.
Nereden Alınır:Biotin pişmiş yumurta sarısı, kepekli tahıllar, bira mayası, sardalya, yer fıstığı, badem, ceviz, ceviz, karabiber, fasulye, soya fasulyesi, muz, mantar ve karnabaharta bulunur.

B9 Vitamini (Folat)

Fonksiyonlar:Folat olarak bilinen B9 Vitamini, karbonhidratların enerji olarak kullanılmak üzere glikoza dönüştürülmesine yardımcı olur. B9 Vitamini beynin işlevi için önemlidir ve duygusal ve zihinsel sağlıkta rol oynar.DNA ve RNA üretimine yardım eder ve hızlı hücre büyümesi gerçekleştiğinde gebelik, bebeklik ve ergenlik için özellikle önemlidir.B9 vitamini ve B12 vitamini düzgün kırmızı kan hücresi işlevine yardımcı olur. B9 Vitamini ayrıca kalp hastalığı ile ilişkili bir amino asit olan homosistein seviye kontrolü için B12 vitamini ve B6 vitamini ile birlikte çalışır.
Eksikliği Belirtileri:B9 vitamini eksikliği ve dil iltihabı, diş eti iltihabı, zayıf büyüme, iştahsızlık, unutkanlık, zihinsel halsizlik, ishal, nefes darlığı ve sinirlilik neden olabilir. Nöral tüp doğum defekti riskini azaltmak için gebelikte daha fazla folat gereklidir.
Nereden Alınır:Folat’ın iyi beslenme kaynakları arasında brüksel lahanası, koyu yeşil yapraklı sebzeler, hardal yeşili, ıspanak, şalgam, kuşkonmaz, pancar, soya fasulyesi, beyaz fasulye, barbunya fasulyesi, maş fasulyesi, lima fasulyesi, bira mayası, sığır karaciğeri, kök sebzeleri, buğday tohumu, kepekli tahıllar, bulgur, süt, portakal suyu, somon ve avokado.

B12 Vitamini (Kobalamin)

Fonksiyonlar:B12, sağlıklı sinir hücresi bakımı için önemli bir vitamindir. B12 Vitamini DNA ve RNA üretimine yardımcı olur. B12 Vitamini ve B9 vitamini birlikte kırmızı kan hücresi üretimine ve ayrıca ruh hali ve bağışıklık fonksiyonuyla ilişkili bir bileşik olan S-adenosilmetiyonin (SAMe) üretimine yardımcı olur. B12 Vitamini ayrıca kalp hastalığı ile ilişkili bir amino asit olan homosistein seviye kontrolü için B6 ve B9 vitaminleriyle birlikte çalışır.
Eksikliği Belirtileri:B12 Vitamini eksikliği genç bireylerde nadir görülür, ancak yaşlılarda hafif eksiklik nadir değildir. Eksiklik belirtileri ayak parmaklarında ve parmaklarda karıncalanma hissi, yorgunluk, sinirlilik, nefes darlığı, uyuşukluk, ishal ve ciddi eksiklik sinir hasarı ile sonuçlanabilir.
Nereden Alınır:İyi bir B12 vitamini kaynakları arasında kabuklu deniz ürünleri ve balıklar, domuz eti, sığır eti, böbrek ve karaciğer gibi organ etleri, yumurtalar ve süt ürünleri bulunur.

C vitamini (Askorbik asit)

Fonksiyonlar:C vitamini, serbest radikallerin zarar görmesini önleyen bir antioksidandır. C vitamini vücudun dokularının onarımı ve büyümesi için önemlidir. C vitamini, kan damarları, kıkırdak, bağlar, tendonlar ve cilt yapmak için kullanılan bir protein olan kolajen üretimine yardımcı olur. C vitamini, yaranın iyileşmesi için olduğu kadar diş ve kemik onarımı ve bakımı için de gereklidir.
Eksikliği Belirtileri:Ciddi C vitamini nadir olmasına rağmen, düşük C vitamini seviyelerinin yaygın olduğunu gösteren kanıtlar vardır. C vitamini eksikliği semptomları arasında diş eti iltihabı, kuru saçlar, kuru ve pullu cilt, kolayca morarmış, daha yavaş yara iyileşmesi, enfeksiyona karşı daha fazla duyarlılık ve burun kanaması sayılabilir. C vitamini ciddi bir eksikliği scurvy neden olabilir.
Nereden Alınır:İyi C vitamini kaynakları çilek, yaban mersini, ahududu, kızılcık, portakal, greyfurt, ananas, kırmızı ve yeşil biber, kavun, karpuz, kivi, papaya, mango, domates, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar içerir.

D Vitamini (Kolekalsiferol)

Fonksiyonlar:D vitamini, kemiklerin sağlığını korumanın yanı sıra güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olmak için kalsiyumla da çalışır. D vitamini ayrıca bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Düşük D vitamini düzeyleri, depresyon, yüksek tansiyon, kolon, meme ve prostat kanseri ve obezite gibi durumlarla bağlantılıdır.
Eksikliği Belirtileri:Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin, özellikle kış aylarında güneş ışığının az olduğu bölgelerde oldukça yaygın olduğunu göstermektedir.Bir araştırma ABD yetişkinlerinin% 75’inin D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu belirtti. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme neden olabilir, bu durum yumuşak ve zayıf kemiklere yol açabilir.
Nereden Alınır:D vitamini, cilt güneşe maruz kaldığında onu yapan vücutta depolanır.Ayrıca bazı gıdalarda, çoğunlukla süt gibi D vitamini takviyeli olanlarda bulunabilir.

E Vitamini (Tokoferol)

Fonksiyonlar:E vitamini serbest radikallerin zarar görmesini önleyen bir antioksidandır. E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur. E vitamini ayrıca vücudun K vitamini kullanmak için yardımcı olur.
Eksikliği Belirtileri:Şiddetli E vitamini eksikliği nadir olmasına rağmen, düşük D vitamini düzeyleri oldukça yaygındır. Ciddi eksiklik belirtileri arasında kas kütlesi kaybı, görme problemleri, kas güçsüzlüğü ve dengesiz yürüyüş sayılabilir. Böbrek ve karaciğer problemleri uzun süreli eksiklikten kaynaklanabilir.
Nereden Alınır:İyi E vitamini kaynakları arasında buğday tohumu, tahıl taneleri, ayçiçeği tohumu, fındık, yumurta, karaciğer, zeytinyağı ve diğer bazı soğuk preslenmiş bitkisel yağlar, ıspanak, tatlı patates, patates, avokado ve kuşkonmaz bulunur.

K Vitamini (Phylloquinone)

Fonksiyonlar:K vitamini kan pıhtılaşması (pıhtılaşma) için önemlidir. K vitamini kemiklerin sağlığında rol oynar.
Eksikliği Belirtileri:K vitamini eksikliği nadir olmakla birlikte, aşırı kanamaya neden olabilir.
Nereden Alınır:K vitamininin iyi beslenme kaynakları arasında yeşil çay, sığır karaciğeri, şalgam, lahana, brokoli, lahana, ıspanak, koyu yeşil marul ve kuşkonmaz bulunur.

Mineraller

Kalsiyum

Fonksiyonlar:Kalsiyum, güçlü dişlerin ve kemiklerin büyümesi ve ayrıca korunmasında önemlidir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.Kalsiyum kas, sinir ve kalp fonksiyonlarında yardımcı olur.
Eksikliği Belirtileri:Kalsiyum eksikliği riski yaşlandıkça artar ve ciddi eksiklik belirtileri arasında kas krampları ve spazmları, kırılgan tırnaklar, hafıza kaybı, konfüzyon, depresyon, kemik kırıkları, karıncalanma veya / veya yüz, ayak ve ellerin uyuşması bulunur.
Nereden Alınır:İyi diyet kalsiyum kaynakları, bira mayası, karabiber pekmezi, peynir, yoğurt, süt, soya peyniri, bazı fındık, lahana, brokoli, bok choy, yosun, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sardalye ve istiridyeleri içerir.

Krom

Fonksiyonlar:Krom, insülin hormonu kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olması için önemlidir.
Eksikliği Belirtileri:Her ne kadar krom eksikliği nadir olsa da, çoğu diyet kromda düşüktür.Düşük krom seviyeleri kan şekeri, kolesterol ve trigliserit seviyelerinde artışa neden olabilir. Kalp hastalığı ve diyabet gibi bazı durumların riski de arttırılabilir.
Nereden Alınır:İyi bir diyet krom kaynağı yağsız et, bira mayası, peynir, tam tahıllı ürünler ve bazı baharatlardır.

İyot

Fonksiyonlar:Normal gelişim ve büyüme için gerekli olan tiroid hormonlarını yapmak için iyot gerekir.
Eksikliği Belirtileri:Ciddi eksiklik genişlemiş bir tiroid bezi ile sonuçlanabilir. İyot eksikliği nadir olmakla birlikte, eksiklik düşük tiroid hormon düzeylerine veya hipotiroidizm ile sonuçlanabilir. Hipotiroidi belirtileri kuru cilt, kilo alımı, yorgunluk ve sıcaklık değişim duyarlılığını içerir. Bazı durumlarda guatr gelişebilir.
Nereden Alınır:İyi diyet iyot kaynakları arasında beyaz derin su balıkları, kabuklu deniz ürünleri, yosun, lima fasulyesi, soya fasulyesi, susam, sarımsak, İsviçre pazı ve ıspanak bulunur. Sofra tuzu da iyot eklenmiş.

Demir

Fonksiyonlar:Demir, kandaki oksijenin vücudun dokularına taşınması için gerekli olan kırmızı kan hücresi proteini olan hemoglobinde bulunur. Demir ayrıca vücudun enerji kaynağı olan ATP’nin üretiminde de rol oynar.
Eksikliği Belirtileri:Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirildiği gibi, demirdeki bir eksiklik dünyadaki temel beslenme yetersizliğidir. Demir eksikliği anemiye neden olabilir. Yorgunluk ve zayıflık, hücrelerin yeterince oksijen almadığından, yaygın anemi belirtileridir. Demir eksikliği anemisi olan çocuklar nörogelişme sorunları riski altındadır.
Nereden Alınır:Hem demiri (daha kolay emilir) ve hem demiri olmayan demir, yiyeceklerde bulunan 2 çeşit demirdir. Bazı diyet demir kaynakları karaciğer, kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, balık ve kümes hayvanlarıdır. Hem içermeyen demirin iyi beslenme kaynakları baklagiller, tohumlar, kuruyemişler, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve koyu pekmezdir.

Magnezyum

Fonksiyonlar:Magnezyum vücuttaki her organ tarafından ihtiyaç duyulur ve ayrıca kemik ve dişlerin yapımında rol oynar. Enzimler magnezyum tarafından aktive edilir. Enerji üretimine katkıda bulunur. Bakır, kalsiyum, potasyum, çinko ve D vitamini gibi diğer gerekli besin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
Eksikliği Belirtileri:Magnezyum eksikliği nadir olsa da, semptom eksikliği uyku bozuklukları, huzursuz bacak sendromu, sinirlilik, anksiyete ve ajitasyon, anormal kalp ritimleri, kusma, bulantı, düşük kan basıncı, kas krampı, hiperventilasyon, konfüzyon, nöbet ve zayıf tırnak büyümesini içerir.
Nereden Alınır:Diyetteki magnezyum kaynakları arasında baklagiller, tofu, buğday kepeği, kepekli tahıllar, karabiber pekmezi, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, bazı kuruyemişler, kabak, haşhaş ve kimyon tohumu, yulaf ezmesi, muz, fırında patates, koyu çikolata, kişniş, fesleğen ve Mercanköşk.

Fosfor

Fonksiyonlar:Fosfor kalsiyum ile birlikte güçlü dişler ve kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Fosfor egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Enerjinin nasıl kullanıldığı ve depolandığı konusunda önemli bir rol oynar. Böbreklerdeki atıkların filtrelenmesine yardımcı olur. Doku ve hücre büyümesi ve onarımının yanı sıra genetik yapı taşları olan RNA ve DNA üretimi için de gereklidir. İyot, çinko, magnezyum ve D vitamini gibi diğer gerekli besin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
Eksikliği Belirtileri:Fosfor eksikliği belirtileri kırılgan ve ağrılı kemikler, iştahsızlık, sert eklem kaygısı, düzensiz solunum, yorgunluk ve sinirliliktir. Çocuklarda fosfor eksikliği, büyüme riskini ve kemik gelişimi sorunlarını artırabilir.
Nereden Alınır:İyi bir fosfor kaynağı et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta, kepekli tahıllar, sarımsak, baklagiller ve kuruyemişlerdir.

Potasyum

Fonksiyonlar:Potasyum, vücudun doku ve hücrelerinin düzgün çalışması için çok önemlidir. Potasyum, kalp fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Aynı zamanda iskelet ve düz kas kasılmasına da yardımcı olur, bu da uygun kas ve sindirim işlevi için gereklidir.
Eksikliği Belirtileri:Hafif potasyum eksikliği semptomları arasında bacak ve kol kası krampları, yorgunluk, bulantı veya kusma, kabızlık, şişkinlik, karın krampları, aşırı idrara çıkma ve / veya susuzluk, düşük kan basıncı bayılma, psikoz, depresyon ve deliryum bulunur. Şiddetli potasyum eksikliği hipokalemi olarak bilinir.
Nereden Alınır:İyi diyet potasyum kaynakları arasında turunçgiller, muzlar, kavunlar, avokadolar, domatesler, patatesler, lima fasulyesi, balıklar, tavuklar ve kırmızı etler bulunur.

Selenyum

Fonksiyonlar:Selenyum, serbest radikallerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olan bir antioksidan olarak çalışır. Selenyum tiroid fonksiyonunda rol oynar. Ayrıca normal bağışıklık sisteminin çalışması için de gereklidir.
Eksikliği Belirtileri:Viral bir enfeksiyon gibi başka bir stres ile birlikte selenyum eksikliği, bireyleri Keshan hastalığı gibi belirli koşullara yatkınlaştırabilir.Selenyum eksikliği, erkeklerde kısırlık ile de ilişkilidir. Ayrıca Kashin-Beck hastalığı olarak bilinen bir osteoartrit şeklinde de rol oynayabilir ve iyot eksikliğini de arttırabilir.
Nereden Alınır:Selenyumun diyet kaynakları arasında buğday tohumu, bira mayası, karaciğer, ton balığı, uskumru, halibut, ringa balığı ve pisi balığı gibi balıklar, ıstakoz, deniz tarağı ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, tereyağı, kepekli tahıllar, sarımsak, Brezilya fıstığı ve ayçiçeği tohumu bulunur.
Kaynaklar: 
1. Hayvan ve İnsan Beslenmesinde Vitaminler. 2. baskı – PDF
2. PMID: 16245676
Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Erken Yaşlanmaya Neden Olan Besinler

Erken yaşlanma fobisi hem erkek, hem de kadınların korkulu rüyası halini alıyor. Buna yönelik olarak genellikle psikoloji, ruhsal sorunlar ve çok dert veya sıkıntı gibi faktörler insanı etkilerken, aynı zamanda birtakım yiyeceklerde insanı erken yaşlanmaya yönelik süreçlere zorluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz