Home / Kişisel Bakım / Estetik / Yanlış dermatolojik uygulamalar körlüğe bile neden olabilir

Yanlış dermatolojik uygulamalar körlüğe bile neden olabilir


Yanlış dermatolojik uygulamalar körlüğe bile neden olabilir

Geçtiğimiz 2017 yılının Aralık ayında Ankara’da gerçekleşen DUSEK konferansında “Kozmetik Dermatoloji Kursu” üzerine de bilgiler verildi. Kurs kapsamında kozmetik uygulamaların akademik bilgiler ve pratik bir şekilde yapılabilinen durumların d ışında son dönemlerde oldukça sıklıkla gündeme gelen ve hekimsiz ortamlarda gerçekleştirilen yasadışı durumlara yönelik açıklamalarda yapıldı. Bu kapsamda Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Sayın Doçent Doktor Güneş Gür Aksoy, “TDD olarak uzmanlık sonrası eğitime de oldukça önem veriyoruz. Bu doğrultuda kurs ve eğitimlerimizde üyelerimizden gelen taleplere göre hazırlıklar yapıyoruz.” Açıklamalarında bulunuldu.

Yanlış Dermatolojik Uygulamalar Körlüğe Bile Neden Olabilir

Aksoy yapmış olduğu açıklamalarda hekim dışı yapılan kozmetik dermatolojilerin tehlikeli olduğu, ayrıca körlüğe kadar deformasyon yaratabilecek komplikasyonların oluşabileceği üzerine de dikkatleri çekti. Ek olarak “Kozmetik uygulamalar bu işin eğitimini almış dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından yapılmalı. Bu tür önemli uygulamaların kuaför, güzellik salonları ve hatta kafe gibi ortamlarda da yapıldığına şahit oluyoruz. Ben buna cahil cesareti diyorum, zira bu uygulamalar körlük gibi kalıcı hasarlar bırakabilir.” İfadelerine değindi.

Botoks ve Dolgularda Hekim Dışı Uygulamalar Yapılabilir

Hekim olmadan yapılabilecek en fazla dermatolojik uygulamalar arasında sadece botoks ve dolgu işlemleri yapılabilmektedir. Bu duruma net bir şekilde değinen Sayın Aksoy, aynı zamanda “Bu uygulamaları hekimler dışında başka kişilere yaptıranlar, fiyatın daha ucuz olmasından kaynaklı olarak tercih etmektedirler. Oysaki bu uygulamayı yapanlar insan fizyolojisiyle bağdaşmayan maddeleri kişilerin dudaklarına, yanaklarına zerk ediyorlar. Botulinum Toksin A uyguluyorum deyip başka maddeler uyguluyorlar veya miktarını az bir şekilde kullanıyorlar. Ucuz olmasının tek nedeni ise bu olmaktadır.” İfadelerinde bulunuldu.

Kozmetik Uygulamalarda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Aksoy’a göre dolgu ve botoks gibi kozmetik uygulamaların doğal bir görüntüye sebep olacağı kanısının yanlış olduğunu belirtiyor. Öte yandan Aksoy, “Oysaki bu tamamen yanlış uygulamanın sonucudur. Doğru uygulama yapıldığı takdirde hastada sadece bir gençleşme ve güzelleşme meydana gelecek ve doğalın dışında bir görüntü oluşmayacaktır. Eğer siz hangi aksın, hangi hareketi yaptırdığını bilirseniz o enjekte ettiğiniz dolgunun derinin hangi katmanına gideceğini de bilirseniz doğallıktan sapmadan çok hoş bir görüntüyü yakalayabilirsiniz.” İfadelerlinde bulundu.


Check Also

Diyet Yaparken Sıkça Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Sıkça Yapılan Hatalar Kilo vermek adına yapılan diyetlerinizin ne kadar sağlıklı bir evrede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz