istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Yemek yeme hızın seni şişmanlatıyor olabilir.

Yemek yeme hızın seni şişmanlatıyor olabilir.

Kilo verme hedeflerimizin tabaklarımızdakilerden açıkça etkilendiğini hepimiz biliyoruz . Ancak yemeğinizi ne kadar çabuk bitirdiğinizin kilonuzu da çok etkilediğini biliyor muydunuz? Evet, doğru okudunuz. Yemeğinizi yediğiniz hız kilonuzu etkiler.

Yemek yeme hızı çalışmaları

Yapılan çalışmada Japon araştırmacılar beş yıl boyunca 1.083 yetişkin izledi. İnsan grubu ne kadar çabuk yediklerini – yavaş, normal ve hızlı – olmak üzere üç kategoriye ayrıldı. Bu insanlara, araştırmanın başında, diyetleri, egzersiz rutinleri ve tıbbi geçmişleri hakkında paylaştığı bir anketi yanıtlamaları da sağlandı. Gönüllülerin hiçbirinde abdominal obezite, düşük HDL kolesterol, yüksek trigliseritler, yüksek tansiyon veya yüksek kan şekeri gibi metabolik sendrom yoktu.

Yemek yeme hızı çalışma bulguları

Katılımcıların geri bildirimde bulunduklarından beş yıl sonra, bunlardan 84’üne metabolik sendrom teşhisi kondu ve dolaşım dergisindeki sonuçlara göre yeme hızları önemli bir belirleyiciydi.
Hızlı yiyenlerin normal ve yavaş yiyenlere göre yüzde 89 daha fazla metabolik sendrom olma olasılığı vardı. Yavaş yiyenlerin yalnızca yüzde 2,3’üne metabolik sendrom tanınırken, hızlı yiyenlerin yüzde 11,6’sına metabolik sendrom tanısı kondu.

Yemek yeme hızı ve kilo alımı

Sadece bu değil, aynı zamanda hızlı yiyen insanlar da kilo almış, yavaş yiyenlere kıyasla daha büyük bellere ve daha yüksek kan şekeri seviyelerine sahipti. Araştırmacılar çok hızlı yemek yediklerinde vücudunuza doyduğunuzda hızlı bir şekilde yemek yiyen ve aşırı yiyen insanlar olan sinyalleri vermek için bir şans vermediğinizi söylüyorlar.
Hızlı yemek, daha büyük glikoz dalgalanmalarına neden olur ve bu da insülin direncine neden olabilir.
Yeni Zelandalı kadınlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, hızlı yiyenlerin vücut kitle indeksi daha yüksek olduğu görülmüştür. Yine bir başka Çinli çalışma, obez erkeklerin, yemeklerini 15 kez 40 kez çiğnemeleri söylendiğinde, yaptıklarından daha az yediklerini ortaya çıkardı.
Yiyeceklerinizi daha fazla çiğnemek vücudunuzun her ay fazladan 1000’e kadar daha fazla kalori yakmasına neden olur. Yavaş yemek için daha fazla sebebe mi ihtiyacınız var?

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Aşırı yeme alışkanlığınız ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

İçindekilerYeme Bozukluğu ile ilgili çalışmaYeme Bozukluğunun Zararları Yeme bozukluğunun yaşam tarzı tercihi olduğu yaygın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz