Home / Anne ve Bebek / Bebek Bakımı / Yeni Doğan Bebeğin Görüşünü Nasıldır

Yeni Doğan Bebeğin Görüşünü Nasıldır

Bebekler için doğum aslında sadece bir ortam değişikliğidir. Bebekler, oldukça gürültülü ve nispeten karanlık bir ortamdan daha aydınlık, çok aşırı ayrıcalıklı seslerle dolu ve akciğerleriyle nefes aldıkları yeni bir ortama geçerler.

Bu ortamda ne kendilerinin ayrı bir varlık olduklarının ne de kazara gözlerinin önünden geçen ellerinin kendilerine ait olduğunun farkındadırlar. lakin önceki 9 aylık dönemde o kadar iyi donanmışlardır ki yaşamla baş edebilirler. eğer siz de bebek bakımı konusunda yeteri kadar donanımlıysanız bebeğiniz daha sağlıklı ve daha hızlı bir gelişme kaydedecektir.

Bebeğiniz doğduğunda sizin fotoğraflarda gördüğünüz ve hayallerinizi süsleyen bebeklere benzemeyecektir. Bu size hayal kırıklığı yaşatmasın; nedeniyse yenidoğanın görünüşü çoğunlukla bebeklerinkinden farklıdır. Yenidoğanın omuzları dar, karnı geniş, başı gövdeye oranla büyük ve uzun yahut doğum sırasındaki baskı nedeni ile şekli bozuk olabilmekte. lakin birkaç gün arasında kafa normal yuvarlak halini alırken bir kaç hafta arasında de bebek görünümü ortaya menfaat.

Yenidoğan Bebeğin Duyuları

Bebeklerin nerdeyse bütün duyuları doğumdan önceki çağda gayet iyi gelişmiş durumdadır. Bebekler anne karnındayken sesleri işitebildikleri için bazı seslerle sakinleşip bazı seslerle daha canlı ve hareketli bir duruma geçebilirler. mesela çamaşır makinası ve elektrik süpürgesi bunun gibi makinelerinin sesleri anne karnındaki seslere aynı ve kalp atış sesi gibi ritmik olduğu için çoğu bebeği sakinleştirebilir. Yenidoğanlar ani ve yüksek seste irkilirler.

Bebeklerin dokunma duyuları da iyi gelişmiştir. Doğdukları andan itibaren sünnet benzeri deriye acı verici işlemlere duyarlı oldukları ve ısı değişmelerine tepki verdikleri bulunmuştur. Yenidoğan yoğun şekilde iyi gelişmiş tat duyusu yardımı ile tatlı, tuzlu ve ekşiyi ayırtedebilir.

Bebeklerin öncelikle tatlıyı tercih ettikleri, tuzlu tercihlerinin ise daha sonra geliştiği bulunmuştur. Yenidoğanın, yetişkinlerin hoş ve nahoş şekilde ayırt ettikleri kokuları ayırt edebildiği, meme emen 1 haftalık bebeklerin biberonla beslenen bebeklere göre anne kokusuna daha duyarlı oldukları ve kız bebeklerin kokuları, erkek bebeklerden daha iyi bildik bulunmuştur.

Bebeklerin en zayıf duyusu görme duyusudur. Yetişkinler kadar net görme lakin 4-5 yaşlarında gerçekleşir. Görme keskinliğinin iyi olmamasına rağmen yenidoğan gözüyle yavaş hareket eden bir nesneyi izleyebilir ve 2 aylıkken de bir nesneyi gözüyle tarayarak inceleyebilir. Yaklaşık 3 aylıkken renkleri ayırt edebilir ve birbirine karşıt renkler içeren karmaşık ve hareketli şekiller ile insan yüzüne izlemeyi tercih eder.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz