Yenidoğan Sarılığı
Home / Anne ve Bebek / Çocuk Hastalıkları / Yenidoğan Sarılığı Nedir Nasıl Oluşur
Yenidoğan Sarılığı
Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan Sarılığı Nedir Nasıl Oluşur

Bebeklerin doğduğu günden  itibaren ilk 28 günü yenidoğan süreci olarak adlandırılır. Zamanında doğan bebeklerin %60’ında, erkek doğan bebeklerin ise %80’inde Yenidoğan sarılığı hastalığı görülmektedir. Bu dönemde görülen hastalıkların çoğu fiziksel sarılık olup tehlike arz eden konumda değildir ve bir iki hafta da kendiliğinden geçmektedir.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Oluşur ?

Sarılık hastalığı bilirubin adında ki cilde sarı rengi veren maddenin kanda  aşırı olarak yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bebekler anne karnında iken bebeğin kanındaki bilirubin maddesini annenin karaciğeri temizlemektedir. Ama bebek dünyaya geldikten sonra karaciğeri henüz tam olarak olgunlaşmadığı için bebeğin kanında ki bilirubin maddesi vücuttan atılamaz ve bundan dolayı bebekler yenidoğan sarılığı görülür.

Yenidoğan sarılığının takibi oldukça önemlidir. Her ne kadar kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da bazı durumlarda bilirubin maddesi çok yüksek olmakta ve bebeğin beyninde ciddi kalıcı hasarlara yol açmaktadır. İlk 10 gün içerisinde bebeğinizin hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. 10 günden sonra kanın beyine giden bariyeri kapandığı için bilirubin bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

Yenidoğan Sarılığı Nedenleri ?

Yenidoğan sarılığı hastalığının oluşumunda bir takım başka sebeplerde vardır. Bunların başında kan uyuşmazlığı gelir. Bu sebeplerin diğerleri ise şöyledir.

  • Bebeğin yeteri kadar anne sütü alamaması
  • Şeker hastalığı olan annelerin bebekleri
  • Anne ve ya sütünün sarılığı
  • Doğuştan gelen bazı hastalıklar

Bu sebeplerden dolayı meydana gelen sarılıklar için tespit yapılması gerekmektedir.

Bebekte Sarılık Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Sarılık hastalığı ilk olarak yüzde belirginleşmekte ve bilirubin maddesi artıkça da göğüse, karına, kol ve bacaklara doğru ilerleyerek vücuda sarı renk katmaktadır.

İnsan vücudunda ki sarı renk gün ışığında ya da florasan ışığında çok net belli olmaktadır. Sarı rengi vücudun karın bölgesine parmağınızı bastırıp çekerek de teşhis edebilirsiniz.

Böyle durumlarda hiç beklemeksizin bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşuna götürmeli ve bir test yaptırmalısınız.

Hangi Bebeklerde Sarılık Riski Vardır ?

Sarılık riski belli sebeplere bağlı olarak belirli kesimlerde daha sık görülmektedir. Hangi bebeklerin sarılık riskini taşıdığını inceleyelim. Erken doğmuş bebeklerin sarılık riski normal doğan bebeklere göre daha fazladır. Doğum sırasında kafa derisinde kanama olan bebeklerin ve doğumdan sonra ki 24 saat içinde sarılığı tespit edilen bebeklerin sarılık riski oldukça fazladır. Yenidoğan sarılığı iki haftadan fazla süren bebekler ve kendinden büyük olan kardeşi sarılık için ışık tedavisi görmüş bebeklerde sarılık riski daha fazladır.

Yenidoğan sarılığı çoğu bebekte görülen bir hastalıktır ve bir tehlike oluşturmamaktadır. Yeni doğan sarılığı nasıl geçer diye sorulduğun da normal şartlarda kendi geçen bir hastalıktır ama doktorunuzun gözetiminde olmakta fayda var cevabı verilmektedir. Yenidoğan sarılığı değerleri aşırı olduğu durumlar söz konusudur, bu da doktor muayenesi ile belli olmaktadır.

Yenidoğan Sarılığı Değerleri

Kanda ki bilirubin 5  ve 8 mg seviyesinde ise baş ve boyun bölgesinde  sararma görülmektedir.
Kandki bilirubin seviyesi 10 mgye ulaşmışsa gövdenin üst bölümünde sararma görülür.
Bilirubin seviyesi  13 mg seviyesinde ise vücut gövde alt kısmına kadar sararır.
Bilirubin seviyesi 16 mgye yükseldiğinde kol ve bacaklar 20 mgyi bulduğunda ise el ve ayaklarda sararır.

Yenidoğan sarılığı değerleri yukarıda verdiğimiz gibidir. Kanda ki bilirubin seviyesi arttıkça vücutta ki sararma oranı da artacaktır.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Yenidoğan sarılığı nasıl geçer ? :Yenidoğan sarılığı tedavisi üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak ışık tedavisi uygulanır. Bebek sadece bezi kalacak şekilde soyulur ve gözleri koruma amaçlı kapatılarak bebeğe ışık tedavisi yapılır. İkinci yöntem kan değişimidir. Bebeğin kanında ki bilirubin oranı çok fazla ise doktorun kararı ile bu işlem yapılmaktadır. Son olarak ilaç tedavisi olmaktadır. Kandaki bilirubin oranı armasını engellemek amaçlı ilaç tedavisi doktorunuzun önerisi ile mümkündür.

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Ürtiker hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

Ürtiker halk içinde yaygın adlandırılan adıyla kurdeşen, toplumda sık görülen cilt hastalıklarının başında geliyor. Kızaran, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz