istanbul escort
Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay işleme, çay yapraklarının toplanmasını ve tavada ateşle (Çin tarzı) veya buharda pişirilerek (Japon tarzı) hızlı bir şekilde ısıtılmasını ve oksidasyonu önlemek için kurutulmasını içerir . Siyah çay işleminde, hasat edilen yaprakların tamamen oksitlenmesine izin verilir, ardından çay yaprakları ısıyla işlenir ve kurutulur. Yeşil çay ve siyah çay her ikisi de aynı kaynaklanan bitki türleri Camellia sinensis; kullanılan bitkinin türü ve dahil olan işleme yöntemleri çayı yeşil veya siyah yapar.

Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay nedir?

– Çin’e özgü daha küçük yapraklı bir çay türüdür . Genellikle beyaz ve yeşil çay yapmak için kullanılan bu çay türü , kuru ve serin bir iklime sahip güneşli bölgelerde yetişen bir çalı olarak gelişmiştir . Bu çay türleri aynı zamanda soğuk havaya karşı yüksek tolerans gösterir.

– Camellia sinensis assamica, siyah çayı üretmek için kullanılan daha geniş yapraklı bir çeşittir . Bu tür ilk olarak Assam’da keşfedildi ve ılık, nemli iklimlerde yetişir .

İpucu: Yeşil çay ve siyah çay aynı bitki türünden işlenir !

Yeşil çayın beslenme profili nedir?

Yeşil Çayın Faydaları Antioksidan Özelliklere Sahip Kateşinler İçerir

Yeşil çay , antioksidan uygun bağları olan bileşikler olan polifenol türleri olan kateşinler içerir . Yeşil çayda bulunan kateşinler epicatechin, epigallocatechin, gallocatechin ve gallate türevleridir. Yeşil çay ayrıca bir başka polifenol, linoleik asit, aginenin, kafein ve teobromin ve teofilin, amino asitler ve enzimler , karbonhidratlar, az miktarda demir , kalsiyum, magnezyum, manganez, kalsiyum gibi diğer metilksantinler olan flavonoid quercetin’e sahiptir. bakır ve diğer mineraller, az miktarda karotenoid ve hidrokarbonlar, esterler ve aldehitler gibi uçucu bileşikler içerir . Demlenmiş, şekersiz yeşil çay sıfır kalorili ve yağlıdır.

İpucu: Yeşil çay sağlığın teşviki ve geliştirilmesinden sorumlu birkaç bileşik ile doludur.

Yeşil çay sağlığa nasıl yarar sağlar?

Yeşil çay, besin içeriği nedeniyle genel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir . İşte limonlu yeşil çayın faydaları.

Yeşil Çayın Faydaları Kan Basıncını Düzenliyor

Kan basıncı anjiyotensin dönüştürücü enzim veya neden olduğu ACE tarafından salgılanır böbrekler. Kan basıncı için ilaçlar ACE inhibitörleri olarak etki eder, ACE’nin etkisini önler ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur . Yeşil çay, doğal bir ACE inhibitörüdür ve bu içeceğin uzun süreli alımı, iyileştirilmiş kan basıncı seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmalar başı olarak, üç ila dört bardak içme yeşil çay olabilir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Yukarıda belirtildiği gibi, düzenli yeşil çay tüketimi koroner kalp hastalığı riskini düşürebilir . İçecek aynı zamanda iyi kolesterolü etkilemeyip doğrudan kalp hastalığına katkıda bulunan kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Yeşil çayın, kanın antioksidan kapasitesini arttırdığı , böylece kalbin reaktif oksijen türlerinden koruduğu ve kalp krizlerini önlediği gösterilmiştir. Bir çalışmaya göre, yeşil çay içen kişilerde kardiyovasküler rahatsızlık riski yüzde 31 daha düşük . Yeşil çay içinde bulunan kateşinler, aterosklerozu veya sertleşmesini önler .kalp damar hastalığının önemli bir nedeni olan arterler .

Yeşil Çayın Faydaları Diyabet Riskini Düşürüyor

Diyabet riskini azaltır

Diyabet algılama hassasiyeti azaltmaya insülin, hormon tutan kan şekeri seviyeleri nedeniyle meydana getirmek üzere, kontrol insülin emmek için hücrelerin sinyal daha az etkilidir şeker gelen kan. Bu hem daha yüksek hem de daha düşük kan şekeri seviyelerine neden olur. Yeşil çay , şekeri daha iyi metabolize edebilecek ve böylece diyabet semptomlarını iyileştirebilecek şekilde hücreleri hassaslaştırdığı bilinmektedir . Bir araştırmaya göre, altı veya daha fazla bardak yeşil çay içmek, tip 2 diyabet riskini yüzde 33 azaltabilir ! Buna ek olarak, amilaz enzimini basit şekere dönüştürür; yeşil çay olabilir önlemek kan şekeri ile yükselen gelen seviyelerini amilaz aktivitesini arttırır.

Beyin fonksiyonunu arttırır ve beyni korur

Yeşil çaydaki temel bileşen kafein , sizi uyanık tutmakla kalmaz, aynı zamanda daha akıllı yapar . Bu uyarıcı , kahvede olduğu kadar yeşil çayın konsantrasyonunda da bulunmaz , ancak içerik, çok fazla kafein tüketmekten kaynaklanan çılgınca etkilere neden olmadan bir cevap verebilir . Kafein , beyindeki inhibitör nörotransmitter adenosini bloke eder . Bu nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır . Çalışmalara göre, kafein artırabilir beynin ruh hali, hafıza , dikkat ve tepki süresi gibi çeşitli yönleri vardır.

Yeşil çay içeren bir amino asit çapraz L-Theanine, kan-beyin bariyerini artırmak ve aktivitesi inhibitör nörotransmitter arasında , GABA indirgeme anksiyete. L-Theanin arttırır dopamin ve artan yol açar üretim arasında alfa dalgaları çok beyinde. Hem kafein hem de L-theanine’ın sinerjik etkileri vardır ve bir araya geldiklerinde, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesinden sorumludurlar .

Yeşil çayAlzheimer, Parkinson ve diğer nörodejeneratif hastalıklar riskini azaltan nöronlar üzerinde koruyucu etkiler sunarak beyni yaşlılıkta daha fazla koruyabilir .

Yeşil Çayın Faydaları Kanser Riskini Düşürüyor

Kanser riskini azaltır

Polifenolleri bulunan yeşil çay, özellikle kateşinler, sorumlu antikanser özellikleri. En umut verici kateşin EGCG veya epigallocatechin-3-gallat’tır. Diğer ile birlikte , polifenollerin, EGCG, mücadele serbest radikaller ve koruyan hücreler gelen DNA hasarı , reaktif oksijen türlerinin neden olduğu. Yeşil çaydaki polifenoller ayrıca bağışıklık sistemi fonksiyonunun modüle edilmesinden de sorumludur . Yeşil çayın, akciğer, cilt, prostat gibi birçok kansere karşı etkili olduğu bilinmektedir ,Meme hücresi çoğalmasını önleyerek ve iyileşmeyi hızlandırarak meme, kolon, karaciğer ve pankreas . Çalışmalara göre, EGCG sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerini öldürebilir; Her gün yaklaşık dört bardak yeşil çay içmek kanser tedavisine yardımcı olabilir .

Ağrı ve iltihabı hafifletir

EGCG’nin antioksidan etkileri , vücutta artritte olduğu gibi ağrı ve yanmaya neden olabilecek bazı moleküllerin üretimini sınırlandırır . Yeşil çay da iyileştirdiğini sağlığını ait kemikler ve kıkırdak ama vitaminler 100 kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir C ve E antioksidan faydalar sunan. EGCG azaltabilir enflamatuar durumların olarak romatoid artrit olmadan herhangi bir yan etkileri en artrit ilaçlar ile olduğu gibi. Yeşil çayın

içinde bulunan EGCG de gelişmekten sorumludur.semptomlar arasında kolit, inflamatuar bir bozukluğun ve mide-bağırsak yolu. Yeşil çay, sindirim için önemli olan bol miktarda B, C ve E vitaminine de sahiptir .
Antibakteriyel özellikler sunar
Yeşil çaydaki kateşinlerin biyolojik etkileri vardır – bakterileri öldürebilir ve virüsleri inhibe ederek enfeksiyon riskini azaltır . Yeşil çay kateşinleri oksidanlara ve serbest radikallere karşı koruyarak bağışıklık fonksiyonunu arttırır. Yeşil çay içinde bulunan EGCG , bağışıklık fonksiyonu ve otoimmün hastalıkların baskılanması için önemli olan düzenleyici T hücrelerinin sayısını artırabilir .

Diş sağlığını teşvik eder

Çalışmalar yeşil çay göstermek kateşinler yeteneğine sahip inhibe büyümesini Streptokok mutans, ana ait zararlı bakterilerin neden ağızda plak oluşumunu ve katkıda boşluklar ve diş çürümesi. Yeşil çaydaki polifenoller , oral bakterilerin şekerle beslemek için kullandıkları bir bileşik olan glukosiltransferazı baskılar . Yeşil çay ayrıca diş çürümelerini önlemeye yardımcı olan florür içerir ve düzenli tüketim diş sağlığını iyileştirir , çürük ve ağız kokusu riskini azaltır .

Yeşil Çay Kateşinlerinin Faydaları Streptococcus Mutans’ın Büyümesini Engelleme Yeteneğine Sahiptir

Kilo verme çabalarına yardımcı olur

Yeşil çay, kilo kaybı yararları için dünyayı selamladı . Yeşil çaydaki aşağıdaki bileşikler kilo verme çabalarını arttırır :

– Catechin , yağ oksidasyonunu arttırır ve vücudun sindirim sürecinden enerji veya ısı üretimi olan termojenezi arttırır . Catechin ayrıca bağırsak lipazlarını da inhibe eder , böylece yağ emilimini azaltır ve yağ atılımını arttırır . Termojenik işlem, iştahı bastırmaya yardımcı olan lipojenik enzimleri daha da azaltır .

– Kafeinin bir uyarıcı olarak işlev görür ve arttırdığı gösterilmiştiryağ yakma ve egzersiz performansını arttırır. İpucu: Düzenli olarak yeşil çayın tüketimi vücuda çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir .

Yeşil Çay Tüketimi Vücuda Farklı Şekillerde Fayda Sağlayabilir

Yeşil çayın cilt ve saç için faydaları nelerdir?

Yeşil Çayın Cilde Yararları

Yeşil çay kesinlikle bir süper besindir ve ayrıca topikal olarak alındığında veya uygulandığında cilt ve saç için de büyük faydalar sağlar . İşte yeşil çayın cildinize parlak bir ışıltı ve saç kuvveti ve parlaklık verebilmesi . – Yeşil çay , DNA ve EGCG’nin onarımını teşvik eder , özellikle UV ışınlarının neden olduğu DNA hasarlarıyla savaşır . Topikal olarak uygulandığında yeşil çay güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşendir. – Yeşil çay akne tedavisinde ve tıkanmamış gözeneklerde yardımcı olabilir. Bu

antibakteriyel olduğundan enfeksiyonla savaşır ve pürüzsüz, sağlıklı bir cilt sağlar .

– Yeşil çay antienflamatuardır ve tahrişi ve kızarıklığı azaltabilir . Yeşil çayın içindeki kafein ve tanenler , göz çevresindeki kan damarlarını daraltarak şişkinliği azaltır .

– Kateçinlerinin , yeşil çayda bulunan bastırmak DHT ya dihidrotestosteronu, ana nedenini saç dökülmesi.

– Stres aşırı tüy dökülmesine neden olabilir . Yeşil çay bir stres gidericidir ve depresyonla mücadeleye yardımcı olurruh halini yükselterek .

– Kateşinler ve diğer polifenoller saç köklerinde hücre döngüsünü uyarır ve saç büyümesini artırır .

– Yeşil çayın anti-enflamatuar doğası, saç derisinin dökülmesinden sorumlu olan koşullar olan kuru kafa derisi ve tahrişi giderir.

İpucu: Yeşil çayın cilt ve saçlar için de birçok faydası vardır !

Sık Sorulan Sorular

S. Yeşil çay kafein içeriyor mu?

C. Birkaç kişi , kafein içermediğine inanmak için yanlış bir şekilde yeşil çay tüketir . Gerçek şu ki, yeşil çay ve siyah çay aynı bitkiden elde edildiğinden, her ikisinde de aynı miktarda kafein bulunur. Her iki demirin kafein içeriğine dayalı olarak karşılaştırılması zordur, çünkü aynı porsiyon büyüklüğü, demleme süresi ve kullanılan infüzyon yöntemi gibi birçok faktöre bağlıdır . Kafein içeriği de bağlıdır numara arasında infüzyon; ilk veya ikinci infüzyon için neredeyse aynı kalır, üçüncüten sonra yavaş yavaş azalır. Genel olarak, yaklaşık 250 ml yeşil çay demlendiÜç dakika içeren 35-60 mg arasında kafein aynı hizmet ederken siyah çay , aynı zamanda demlendi bir kafein içeriğine sahip 30-80 mg.

Yeşil Çayın Çeşitli Faydaları Var

S. Ne kadar yeşil çay içerim?

C. iken yeşil çay sayısız vardır faydaları, bolca bu içeceği tüketmek gerekmez. Çok fazla yeşil çayın yan etkilerinin, baş ağrısı, mide ekşimesi, kusma, bulantı, konfüzyon, sinirlilik, kasılma vb. Gibi ciddi problemleri içerebileceğini unutmayın . Günde birkaç bardak yeşil çay içmek tavsiye edilir. Eklemekten kaçının şeker kazanmayı istediğiniz eğer çayınıza kilo kaybı faydaları gibi doğal tat arttırıcı için opt – tarçın , siyah biber , limon , bal , vb

Buzdolabındaki Yeşil Çay Poşetlerinin Yararları

S. Yeşil çay, cilt ve saç için nasıl kullanılır?

C. Yeşil çay, sağlıklı cilt ve saçlar için çeşitli şekillerde kullanılabilir :

– Kullanılmış yeşil çay poşetlerini buzdolabında soğumaya bırakın. Şişliği ve koyu renkli halkaları azaltmak için soğutulmuş çay poşetlerini gözlerin üzerine 10-15 dakika yerleştirin .

– Güneş yanığını azaltmak için soğutulmuş çay poşetleri kullanın . Alternatif olarak, biraz yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın. Bir Soak havlu içinde soğutulmuş demlemek ve etkilenen uygulanır cilt.

– Kullanılmış yeşil çay yapraklarını atmayın – kurumasını ve yüz fırçalaması olarak kullanılmasını sağlayın.

-Cildin pH seviyesini korumak ve sivilce ile savaşmak için toner olarak demlenmiş yeşil çay kullanın . – demlenmiş yeşil çay uygulanabilir sivilce olarak leke giderici. Kurumasını bekleyin ve beş dakika sonra suyla durulayın . – En sevdiğiniz yüz maskesine yeşil çay yaprakları ekleyin . İyice karıştırın ve yüz maskesini talimatlara göre kullanın. – Kuru için çatlamış dudaklar, yeşil çay bekletip poşeti içinde ılık su 10-15 dakika boyunca dudakları üzerinde ve yerinde. Ayrıca kullanabilirsiniz

– Yeterince yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Bir sprey şişesini doldurun ve temizlemek ve beslemek için saç derisine ve saça püskürtün . Demliği şampuandan sonra durulama olarak da kullanabilirsiniz ; 10 dakika beklettikten sonra temiz suyla durulayın.

Yeşil Çay’ın Yan Etkileri yazısına da bakmak ister misin?

Yeşil Çay’ın Bilmeniz Gereken 8 Yan Etkisi

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.

Bu da ilginizi çekebilir!

Kilo kaybı: Yorgunken neden daha az kalori yakarsınız

İçindekilerDinlenmek neden önemlidir?Neden dinlenmek önemlidir?Ne kadar kalori yakarız? Egzersiz yapmak ve sağlıklı yiyecekler yemek, kilo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz