Home / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Yeşil Çay’ın Bilmeniz Gereken 8 Yan Etkisi

Yeşil Çay’ın Bilmeniz Gereken 8 Yan Etkisi

Modaya , yaşam tarzına ve hatta yemek tercihlerine göre yeşile gitmek . Gittiğiniz her yerde, yeşil çayın ülkede yaygın bir şekilde mevcut olduğunu görüyorsunuz . Neredeyse, çayın tadını çıkarmak isteyenler için bir seçenek haline geldi. Sindirime yardımcı olmak, metabolizmayı artırmak ve kalp sağlığını iyileştirmek dahil olmak üzere pek çok sağlık yararını duyduk . Ve hepimiz buna inanıyoruz çünkü hepimiz daha iyi sağlık için çalışmak istiyoruz .

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Bu yüzden yeşil çay içmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde daha sağlıklı seçeneklere geçtik. Ama tüketimimizi yeniden düşünmeliyiz.Yeşil çay içmenin de yan etkileri olabilir! Mütevazı yeşil çay, bilmeniz gereken bazı yan etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Evet, bunların çoğu ancak tüketiminiz her gün belli bir miktarı geçerse ortaya çıkabilir, bunun altında iyi olmalısınız. Evet, ayrıca yeşil çayın nasıl kötü olabileceğini tekrar ve tekrar sorgulayabilirsiniz. Nasıl? Ama bunun kötü olmadığını kabul etmelisin, sadece bazı yan etkileri var . Hadi hep beraber bakalım.

1. Yeşil Çay Kafein seviyesini arttırır

Yeşil çayın içindeki kafeinin vücudunuz üzerinde ne gibi yan etkileri olabilir? Yeşil çay, siyah çay ile aynı bitkiden gelse de, çok daha az işlem görmesine rağmen, hala bir çaydır! Antioksidanlar bakımından siyah çayya kıyasla çok daha fazla yarar sağlar, fakat aynı zamanda kafein içerir . Bir kimse yeşil çaydaki kafein miktarının kahve miktarından daha düşük olduğunu iddia edebilir, ancak burada sorun bu değil. Kafeinin yan etkileri olduğunu kabul etmek zorundayız . Kafeine karşı toleranssız olanlar için daha kötü olabilir, çünkü küçük bir miktar bile alerjik semptomlara neden olabilir.

Yeşil çaydaki kafein miktarı, farklı tür ve markalardaki yeşil çay markalarına göre çok değişkendir. Günde birkaç bardak yeşil çay içmek eğiliminde olduğumuzdan, kafein alımı artabilir ve baş ağrısı , sinirlilik, anormal kalp ritmi, sarsıntı, uyku bozuklukları , sinirlilik, anksiyete ve kalp yanığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir . Uykusuzluğa neden olabileceğini ve uyku döngünüzün hızlanmasına neden olabileceğini bilmelisiniz.
Sistemdeki yüksek miktarda kafein ayrıca vücutta kalsiyum emilimi sorunlarına yol açabilir. Bu, kalsiyum bakımından zengin besinler tüketseniz bile, bundan en iyi faydaları elde etmeyeceğiniz anlamına gelir , böylece kemiklerinizi ve dişlerinizi etkileyebilir.

İpucu: Çayınızı yarı güçte demleyin veya ilk infüzyonu atın ve vücudunuzdaki kafein seviyesini düşürmek istiyorsanız ikincisini tüketin. Alternatif olarak, daha büyük miktarda çayı demlemek için az miktarda çay yaprağı kullanın.

2. Yeşil Çay demir emilimini azaltır

Yeşil çay demir eksikliğine neden olabilir mi? Araştırmalar yüksek miktarda yeşil çay tüketmenin vücuttaki demir emilimini etkileyebileceğini göstermiştir . Bu çayda bulunan tanenlerden kaynaklanmaktadır . Vücuttaki demir seviyesini azaltır, eksikliklere yol açar . Bu, demir içeriği yüksek olan bütün yiyecekleri yemeniz bile, vücudunuz tarafından absorbe edilmediği ve bu nedenle yiyeceklerden uygun şekilde faydalanmadığınız anlamına gelir. Ayrıca, yemekten hemen sonra yeşil çayınız varsa, çaydaki bazı bileşikler demirle birleşir.

Sadece demir emilimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yeşil çayın bir antioksidan olarak potansiyelini kaybetmesine neden olur. C vitamini bilindiği için bu durumu azaltmak için çayın içinde bir miktar limon sıkmak da olabilir, çünkü demirin gıdadan vücuda vücuda emilimini arttırır. Ayrıca, buharda pişirilmiş yeşil çay fincanınızın tadını çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, demir alımınızı artırın.
İpucu: Demir emilimini arttırmak için yemeğinize biraz sitrik asit ekleyin.

3. Yeşil Çay mide rahatsızlıklarına yol açabilir

Yeşil çay asitliğe yol açabilir mi? Yeşil çayın içinde bulunan kafein ve tanenler, başka bir yan etkiye neden olabilir – mide bulantısı . Kafein ve tanenler vücuttaki asit seviyelerini arttırma eğilimindedir ve sindirim sürecine müdahale edebilir . Bu durumda, yanma hissi, ağrı, kabızlık ve hatta mide bulantısına yol açabilir . Peptik ülser, hiperasidite veya asit reflü muzdarip olanlar tamamen yeşil çay içmekten kaçınmalıdır. Araştırmalar çayın bir mide asidi uyarıcısı olduğunu göstermiştir .
İpucu: Aç karnına yeşil çay tüketmemek ve asidik etkileri azaltmak için süt ile içmeyi denemek en iyisidir.

4. Yeşil Çay baş ağrısına neden olabilir

Yeşil Çay Baş Ağrısının Yan Etkileri. Bu baş ağrıları baş dönmesine yol açar mı? Bu belirti, yeşil çaydaki kafeinle de ilgilidir ve çalışmalar , hafif dereceden şiddetli dereceye kadar değişen derecelerde baş ağrılarına neden olabileceğini göstermiştir . Bu baş ağrıları, demir eksikliğinden ötürü daha da kötüleşebilir , yine gördüğümüz yeşil çay tüketiminin bir yan etkisi olabilir.

Baş ağrısı dışında, fazla miktarda yeşil çay almanın da ağır içiciler arasında baş dönmesine neden olduğu bilinmektedir . Yeşil çay da bir kişinin kendini titrek ve titrek hissetmesine neden olabilir .
İpucu: Baş ağrısından kaçınmak için kafeinsiz yeşil çayı deneyin.

5. Yeşil Çay uykusuzluğa neden olabilir

Yeşil çay uykusuzluğa neden olabilir mi? Yeşil çayın olası bir yan etkisi uyku düzeninizin bozulmasına , uykusuz gecelere ve hatta uykusuzluğa neden olmasıdır . Gece oldukça geç saatlerde yeşil çay içmenin uykusuzluğa da neden olması mümkün olabilir . Hangi maddenin suçlu olduğunu tahmin etmenin bir ödülü yok, haklısın, kafeine atfediliyor.

Bu bileşen bir uyarıcıdır ve günün geç saatlerinde olması, gerçekte uyku zamanı geldiğinde, sinir sisteminin geniş bir uyanık ve enerjik olmasını sağlayabilir. Aslında, emziren anneler günün ilerleyen saatlerinde yeşil çay alırsa, bebeklerde uyku yoksunluğuna neden olabilir. Uykusuzluk da ruh hali neden olabilir zihinsel eyalette ve tutarsızlıkları.
İpucu: Özellikle gecenin geç saatlerinde günün ilerleyen saatlerinde yeşil çay içmekten kaçının.

6. Yeşil Çay dehidrasyona neden olur

Yeşil Çay Dehidrasyonunun Yan Etkileri. Yeşil çay su kaybına nasıl yol açabilir? Evet, vücudunuz içtiğiniz tüm çaydan bol miktarda su alıyor olsa da, ne yazık ki, çay doğal bir idrar söktürücü olduğu için, dinlenme odasını sık sık tüketmenize ve aslında suyu vücuttan kaybetmenize neden olur . Uzmanlar, aşırı miktarda yeşil çay içmenin sık sık idrara çıkmalara yol açabileceğini , bunun da dehidratasyona ve elektrolit dengesizliklerine neden olduğunu söylüyorlar . Dehidrasyon ayrıca baş ağrısına, uyuşukluğa neden olabilir ve kalp atış hızını değiştirebilir .
İpucu: İçtiğiniz her çayı bir bardak su ile takip edin. Size elektrolitler sağlayacak bir şey eklediğinizden emin olun.

7. Yeşil Çay mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir

Yeşil Çay Mide Bulantısı ve Kusmanın Yan Etkileri. Yeşil çay sindirim sorunlarına neden olabilir mi? Bir çalışmaya göre, yeşil çay bileşenleri sindirim rahatsızlığına neden olabilir . Ayrıca, kafein bulantı ve kusmayı tetikleyebilir . Normal bir içici olsanız bile, günlük olarak dört bardak yeşil çay tüketmekten kaçının.

Yeşil çay içmeye yeni başladıysanız ve hoşunuza gidiyorsa, kendinizi günde bir veya iki bardakla sınırlamak ve herhangi bir yan etkiye neden olmadığını izlemek daha iyidir. Yeşil çayı yeniyseniz, hafif bir yan etki akıntılı bir hareket olabilir. Alıştıktan sonra azalır. Bununla birlikte, aşırı miktarlarda, gevşek hareketler ve ishal ile karşılaşılabilir. Bu aynı zamanda mide problemlerine de yol açabilir .
Bahşiş: Sindirim rahatsızlığından kaçınmak için öğleden sonra çayınızı deneyin.

8. Yeşil Çay ciltte alerji yapabilir

Yeşil Çay Derisi Alerjilerinin Yan Etkileri. Yeşil çay tüketimi döküntülere nasıl yol açar? Çok miktarda yeşil çay içtiğinizde egzama ve kurdeşen gibi cilt alerjilerine yol açabilir . Kurdeşen, aşırı kaşıntılı, kırmızı ve inişli çıkışlı cilt şişlikleridir. Birkaç dakika içinde oluşabilirler, ancak iyileşmesi biraz zaman alabilir. Egzama, cildin aşırı duyarlı olduğu cildin bir durumudur. Bazı insanlar yüzünde, dudaklarında, dilinde veya boğazda karıncalanma hissi yaşayabilir.

Birkaç vakada, cilt hassas bir şekilde reaksiyona girebilir ve bölge kısa sürede kızarır ve şişebilir ve korkunç bir kaşıntıya yol açabilir . Kabarma, çarpma veya kaynama ile iltihaplanabilir. Aşırı reaksiyonlar lapa lapa, ölçeklendirme, soyma veya sıvı boşalmasını içerebilir.
İpucu: Deri döküntülerinden kaçınmak için güçlü bir şekilde demlenmiş çay içmekten kaçının.

Sık Sorulan Sorular

S. Tüketilmesi güvenli olan yeşil çayın miktarı nedir?

C. Uzmanların çoğu, uygun bir zamanda olsaydı, günde üç ila dört bardak ideal olabileceğine inanıyor. Boş bir midede, yemekten hemen sonra veya gece geç saatte yeşil çay içmekten kaçınmak en iyisidir. Gün boyunca daha fazla çay tüketmek istiyorsanız, uzmanlar çayı sulandırmanızı ve aynı miktarda yeşil çayın sizin için daha fazla bardağa demlenmesini öneriyoruz.

S. Yeşil çayın herhangi bir tatlandırıcısı eklenebilir mi?

C. Evet, tat vermek için tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Sadece çok fazla tatlandırıcının kendi yan etkilerinin olduğunu anlamalısınız ve bu yüzden miktarları sınırlamanız gerekir . Şeker hastalığınız varsa, tatlandırıcı kullanımınızı her durumda yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Yeşil çay şekerli , ballı ve yapay tatlandırıcılarla olabilir . Yeşil çayınıza zencefil , limon ve limon otu gibi doğal malzemeler de ekleyebilirsiniz .

S. Kafeinsiz yeşil çay nedir ve yardımı olur mu?

C. Kafeinsiz yeşil çay, kafein bileşeninin işlemden çıkarıldığı yerdir . İki çeşit kafein alma işlemi vardır. Manuel süreçte, çaydaki kateşinlerin konsantrasyonu büyük ölçüde azalır, böylece faydalar otomatik olarak azalır. İkincisi, yeşil çay yapraklarının kafein bileşenini çıkarmak için suya batırıldığı ve kayıp besinleri doldurmak için işlendiği doğal bir işlemdir. İkincinde bile, işleme çayın içine daha zararlı elementlerin eklenmesine yol açabilir. Öyleyse tüketin, ama fazla miktarda değil .

S. Soğuk yeşil çay alabilir miyim?

C. Evet, çayınızı doğru şekilde hazırladığınız ve buz üzerinde ya da buzdolabında soğuduğunuz sürece yapabilirsiniz. Aslında, soğuk yeşil çay, daha az miktarda kafein alabilir; bu da iyi olabilir.

S. Düzenli ilaç kullanıyorsanız, yeşil çay içebilir misiniz?

C. Düzenli ilaç kullanıyorsanız , zararlı etkiye neden olabilecek antibiyotikler de dahil olmak üzere, bazı ilaçlar ile istenmeyen reaksiyonlara yol açtığı biliniyorsa, yeşil çay tüketiminizi kısıtlamanız önerilir . Yeşil çay, kan inceltici alırken de kullanılamaz. Yeşil çay ayrıca bazı ilaçların emilimini de engelleyebilir. Bu, sağlığınızı riske sokarak, ilaçların etkilerini azaltabilir veya yoğunlaştırabilir. Doktorunuzdan tavsiye istemek ve onu takip etmek en iyisidir.

S. Yeşil çay içerken hangi önlemleri almalıyım?

C. İzleyebileceğiniz birkaç işaretçi var: Günde üç veya dört bardağı aşmamaya çalışın . Ayrıca çay poşetlerini tekrar kullanmaktan kaçının . Daha fazla bardak sürmesini istiyorsanız, aynı anda poşeti tekrar kullanmak yerine daha fazla suyla birlikte demleyin. Daha önce de belirtildiği gibi, aç karnına ya da gece geç saatlerde içmeyin . İçmek için en uygun zaman öğün aralarında olur , fakat bir öğünden hemen sonra olmaz. Yeterli su içmek ve ayrıca demir ve kalsiyum bakımından zengin yiyecekleri yemelisiniz.

Yeşil çayın faydalarını da okumak ister misin?

Yeşil Çay Faydaları

Paylaş
Uyarı: kadinmi.com, burada belirtilen prosedürlerin bir sonucu olarak belirli bir sonucu garanti etmemektedir ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu sayfalardaki metin, grafik, video ve bu web sitesinde yer alan diğer materyalleri içeren konular yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almaz.





Bu da ilginizi çekebilir!

Şeker Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekilerŞeker Nereden Doğdu?Şeker Neyden Oluşur?Şeker Nasıl Yapılır?Rafine Şeker Sizin için Neden Kötü?Şeker Hakkında İyi Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz