Zayıflama bir çok hastalığı önlüyor
Home / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Zayıflama bir çok hastalığı önlüyor

Zayıflama bir çok hastalığı önlüyor


Zayıflama bir çok hastalığı önlüyor

ABD’li uzmanların düşük seviyede dahi olsa zayıflamanın insan sağlığı üstündeki etkilerini konu piyasa araştırmanın sonuçları “Cell Metabolism” isimli bilim dergisinde yayınlandı. Deutche Welle Türkçe’nin haberine göre Washington üniversitesi (St. Louis) uzmanlarınca yapılan araştırma, vücut ağırlığının yüzde 5’i oranında zayıflamanın dahi sağlık üzerinde muazzam etkiler yaptığını ortaya koydu. Çok fazla kilolara bağlı birçok hastalığa yakalanma riski böylece ciddi oranda azalıyor. bedenin yağ oranı yüzde 8, karın bölgesindeki yağ oranı da yüzde 7 oranında azalıyor. Washington üniversitesi uzmanı Samuel Klein, “Bu, küçük bir adım için ciddi bir kazanım. Sonuçların, çok fazla kilolu çok sayıda kişiyi ulaşılabilir adımlar atmaları anlamında cesaretlendirmesini istiyoruz” dedi.

40 yetişkin incelendi

Araştırmada göze çarpan bir hastalığı olmayan toplam 40 yetişkin incelendi. Deneklerin vücut kitle endeksi (VKi) ortalama yüzde 38 dolayındaydı. VKi 30’dan fazla olan bireyler, obez grubuna giriyor. Deneklerin perhiz süresince bazılarının ağırlıklarında herhangi bir değişiklik olmadı. arka kalan hanım ve erkek denekler altı ayı kapsayan perhiz süresince yüzde 5, 10 ve 15 oranında kilo kaybetti. Deneklerden 19’u vücut ağırlıklarının yüzde 5’ini kaybetti. Perhiz süresince kan değerleri, kan basıncı ve nabız benzeri verileri sürekli denetim edildi.

Diyabet ve kalp riski azadı

Faidon Magkos başkanlığındaki araştırma ekibi, düşük oranda kilo kaybının dahi olumlu etkilerini saptadı. Tip 2 Diyabet (şeker) ve yürek-damar hastalıklarına yakalanma riski mühim ölçüde azaltıldı. Metabolizma hızlanırken organların insülin hassasiyeti düzeldi. Kan şekeri değerleri düştü. Kilo kaybı yüzde 10’un üzerine çıktığında ise sağlık üstündeki müspet tesir daha da artıyor. apse yapıcı veriler azaltılırken, yağ yakımı artıyor. adale sistemi güçleniyor.

Kısa süreli perhiz yerine

Münih Teknik üniversitesi (TUM) Obezite Merkezi uzmanlarından Christina Holzapfel, kısa zamanda zayıflamayı öngören perhizleri tavsiye etmediklerini söylüyor. Holzapfel, “sağlıklı bir vücut ağırlığı yaşam ödevidir” uyarısında bulunuyor.

Yüzde 5 ile iyi geliyor

ABD’li uzmanların ortaya koydukları son bulguların daha önceki çok sayıda araştırmayla elde edilen verileri doğruladığını kaydeden Christina Holzapfel, “Yüzde 5-on bunun gibi düşük oranda kilo kaybı dahi metabolizmaya olumlu tesir yapıyor, yaşam kalitesini artırıyor ve eklemleri rahatlatıyor” diyor. “mühim olan kiloların sürekli şekilde belirli seviyede tutulmasıdır” diyen Holzapfel, hareketten beslenmeye bütün yaşam tarzının değişmesi gerektiğini vurguluyor.


Check Also

Şok Diyet Programı ile Hızlı Kilo Verin

Şok Diyet Programı ile Hızlı Kilo Verin Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle de kadınlar başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2016-2018 Tüm Hakları kadinmi.com a aittir. Bu siteden yer alan hiç bir içerik kadinmi.com yetkilileri izni dışında kullanılamaz